^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
26.07.2019 20:30
334 переглядів
0 коментарів
У Лисянці згадали про Коліївщину та відродили ''Добридень''

У Лисянці відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція на тему «Коліївщина, як національно-визвольна боротьба українського народу проти іноземного поневолення». Ініціатор її проведення наш земляк, доктор історичних наук Володимир Щербатюк зазначив, що рівно 250 років тому покріпачене селянство на Правобережній Україні спробувало скинути панське ярмо й пішло для цього на останні зусилля – взялося за вила і коси. Почалося повстання, яке отримало назву «Коліївщина». Саме наш край став ареною жорстокої боротьби, а одним з її центрів – містечко Лисянка. У тутешніх лісах у 1768 році діяли гайдамацькі загони, ватаги Романченка, Носа, Богуна, Джурджі та інших селянських бунтівників не давали спуску польським панам, єврейським орендарям-визискувачам, а потім і зайдам-москалям. Пам’ятає Лисянка і легендарного отамана Максима Залізняка, який тут «різав усе, що паном звалось». До речі, донька-студентка Володимира Михайловича Олена дослідила біографії ряду козацько-гайдамацьких ватажків, і за результатами цих пошуків видала свою першу книгу, яку й винесла на суд лисянських краєзнавців та читачів-любителів історії.

Про причини виникнення Коліївщини, її уроки і значення для подальшого національно-визвольного руху в Україні говорили київські науковці Валерій Капелюшний, Петро Захарченко, Юрій Сокур. А ще одна гостя, доктор юридичних наук Іванна Мацелюк майстерно, від душі прочитала напам’ять уривок поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки», до сліз розчуливши поважну аудиторію.

Володимир Щербатюк нагадав учасникам конференції про те, що 20 років тому побачив світ перший номер журналу «Добридень», навколо якого згуртувалися краєзнавці, історики Лисянщини аби вести копітку дослідницьку роботу по вивченню багатої історичної спадщини нашого краю. На жаль, сказав він, журнал не завжди отримував належну фінансову підтримку від селищної ради, і тому виходив не регулярно. Остання перерва була аж чотири роки. І лише завдяки небайдужій позиції голови райдержадміністрації Володимира Павличука випуск часопису було відновлено. Під час конференції відбулася презентація свіжого номера журналу.

Член районної спілки краєзнавців «Витоки» Михайло Лаврега у своєму виступі підняв теми, які, на його думку, сьогодні є важливими, і вимагають втручання влади. Він наголосив на збереженні пам’яток археології краю, захисту їх від «чорних археологів», які останніми роками активізувалися на території району, звернув увагу на кричущий стан пам’ятного знаку жертвам голодомору у Лисянці, який розміщений чомусь на території церкви МП та занедбаність шкільних музеїв. Його колега Микола Демчук запропонував на сторінках районної газети розміщувати розповіді про історичних персонажів, іменами яких названі вулиці в процесі декомунізації, а також, з метою популяризації журналу «Добридень» і його доступності для широких мас читачів видавати його в електронному варіанті.

Степан ВІЗІРЕНКО

Читайте також : Світ побачила нова книга Олександра Гаврилюка ''Звитяга козацької Лисянки''