^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
12.07.2019 9:37
923 переглядів
0 коментарів
''Баняк, який виміняли на двоє відер яєць і дві курки''

Зима 1941 року видалася ранньою. В середині жовтня морози доходили до -40°С. Ворони намертво падали з дерев, бо замерзали. Село Кайтанівка Катеринопільського району Черкаської області, звідки родом мої предки по батьковій лінії, на той час вже було окуповане нацистами.

– На глинищі на околиці села німці поставили польову кухню, – згадує родинні перекази мій батько Петро Печиборщ, 59 років. – За їхнім наказом селяни туди зносили яйця, курей, зерно. Їм за це видавали сухі брикети овочів – моркви, кропу, цибулі. Вони зберігалися набагато довше за звичайні продукти. Зараз такі набори для супів є в кожному магазині, але тоді це була дивина.

Під час одного з таких походів на кухню батькова бабця Катерина – моя прабаба – примітила собі баняк. Він був із тонкого металу, легкий, їжа в ньому готувалася швидко. Спитала в якогось німця, що хоче взамін за нього. Той покрутив, повертів і сказав, що віддасть за двоє відер курячих яєць. Збирала кілька тижнів. Коли принесла, німець зрозумів: якщо є яйця – мають бути й кури. Віддав баняк, але наказав принести ще дві несучки.

Бабця розказала про це своєму чоловікові, діду Матвію. Той порозглядав баняка. Під пузаті боки добре лягали рогачі, якими ставили баняк у піч. Посудина була середнього розміру, легка і не гнулася. Дід зважив: річ потрібна в господарстві – й дав добро. Наступного дня бабця понесла курей.

– Скільки себе пам'ятаю, зранку прокидаюся до школи – а в баняку на печі вже вариться картопля на борщ, – каже батько. – Йде мати в колгосп – на столі стоїть молоко, варення, хліб і баняк з юшкою.

У баняку варили їсти понад 50 років, доки на дні не з'явилася тріщинка. Вода не протікала, але готувати їжу в ньому перестали. Після смерті баби Катерини 2014-го баняк забрав батько. Зараз із нього п'ють воду квочки, які висиджують курчат.

Наталія ПЕЧИБОРЩ (Журнал «Країна» № 25 від 27 червня 2019 року)

Читайте також: На Тальнівщині – нові археологічні знахідки трипільського посуду, якому майже 6 тисяч років