^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
11.07.2019 18:40
1304 переглядів
0 коментарів
Через амбіції фельдшера жителі Кривих Колін можуть залишитись ні з чим

На сільських зборах у Кривих Колінах на Тальнівщині, які проводили кілька місяців тому, обговорювали, як виживатиме село після об'єднання у Тальнівську ОТГ з початку 2020 року. Про це повідомила Тетяна Півторак, заступник голови Тальнівської райдержадміністрації, виступивши на зборах перед громадою у Кривих Колінах. Адже тоді не буде як такого сільського бюджету, усі кошти надходитимуть до новоствореної ОТГ. Тож селяни та місцева влада бідкаються, адже мають у селі багато невирішених питань, з якими треба негайно щось робити, поки коштами розпоряджаються на місцях. Для того, аби зекономити добрячу суму грошей на оплату енергоносіїв, опалення та утримання Кривоколінської сільради, окремо великого приміщення амбулаторії, депутат Тальнівської райради Ігор Новицький запропонував розмістити сільську раду в одній будівлі з місцевою амбулаторією. Її приміщення гарне, просторе, з сучасними ремонтами, оснащене, є вільні кабінети.

Якщо ж сільська рада перейде у приміщення амбулаторії, підприємець Володимир Мовчан та Ігор Новицький обіцяють там добудувати ще один вихід, кімнати, сучасний туалет, який знаходитиметься у середині та край необхідний пандус, щоб місцевим жителям було зручно відвідувати установу. Така практика вже існує у районі, де сільська рада та амбулаторія знаходяться в одній будівлі. На прикладі села Онопріївка Тальнівського району, де сільський голова Василь Бондаренко вдало скерував розміщення 2 закладів в одному приміщенні, так економлять кошти на опаленні та електроносіях. За зекономлені кошти вставили вікна та зробили ремонти.

Як бачимо, покинуті будівлі по селах занепадають, закриті школи, садочки руйнуються. Така ж доля чекає приміщення сільрад, які у майбутньому будуть пустувати. У Кривих Колінах невтішний приклад: покинуті приміщення садочка та будинку культури, які можна було б продати і виручені кошти вкласти у розбудову села, але ж ні, тепер там руїни. Таким чином Кривоколінська сільрада, переїхавши у приміщення амбулаторії, змогла б теж зекономити кошти та витратити їх на ремонт сільської дороги або ж ремонт приміщення для поминальних обідів чи облаштування місця для дитячого дозвілля (ігровий зал, танці, комп'ютери). Якщо ж лишатимуть амбулаторію та сільраду й надалі в окремих приміщеннях, на утримання цих установ потрібно буде чимало коштів. Але грошей фінансувати все у сільському бюджеті не вистачить.

Нещодавно, після сесії сільської ради, у село запросили головного лікаря КНП «Тальнівського ЦПМСД» Анну Данилюк та Миколу Белінського, завідувача сектору містобудування та архітектури Тальнівської РДА. Ознайомившись з планами місцевого керівництва оптимізувати та об'єднати сільраду з амбулаторією в одне приміщення, оглянувши стан будівлі, умови, вони підтримали цю ідею. Погодились, що це дозволить економити кошти з сільського бюджету та вкласти їх у розбудову та наповнення амбулаторії. Посадовці відмітили, що у Кривоколінській амбулаторії є якісний фундамент для добудови, який свого часу зробили за кошти підприємця Володимира Мовчана.

-Для того, щоб амбулаторія працювала й в подальшому, треба облаштувати туалет у приміщенні, зробити пандус, мати все необхідне обладнання за табелем оснащення, якщо ж цього не зробити, то Національна Служба Здоров'я України не заключить з ними договір. Тоді не буде фінансування, воно ж ляже на плечі місцевого бюджету. Якщо ж все виконається, то амбулаторія фінансуватиметься у повному обсязі. Заклад зможе брати участь у програмах Мінрегіону з розвитку охорони здоров'я у сільській місцевості, за якими можливість придбання з державного бюджету автотранспорту для амбулаторій та телемедичного обладнання (співфінансування 10%). Але заклад має відповідати певним критеріям: ремонт, пандус, туалет у приміщенні, водопостачання, каналізація, опалення, вентиляція, кондиціонування приміщення, - пояснює Анна Данилюк.

Головний лікар розповіла, що на сьогодні туалети у приміщенні мають лише у Майданецькій амбулаторії та будують у Павлівці Першій, є й Веселому Куті, але він не працює. Пандус є лише у Онопріївській амбулаторії, у інших закладах немає. Згідно вимогам НСЗУ, МОЗ пандус має бути у всіх ФАПах та амбулаторіях.

-До жовтня цього року потрібно надати інформацію про наявність пандусів у кожному сільському медзакладі. Стосовно телемедицини (мобільні пристрої, які здатні реєструвати та передавати біометричні дані (ЕКГ, показники артеріального тиску, спірометрії) від фельдшера до сімейного лікаря або від сімейного лікаря до лікаря-спеціаліста вищого рівня з можливістю проведення телеконсультації), на цю програму співфінансування проходять Онопріївська, Мошурівська, Майданецька амбулаторії. Автомобілі від Мінрегіона можуть отримати Онопріївська та Майданецька амбулаторії. Такі програми допомоги від держави були й раніше. Якби ж наші амбулаторії та ФАПи відповідали вимогам, тоді нам би було легше чогось добиватись! Тому треба укомплектовуватись. На прикладі Кривих Колін, така практика об'єднання сільрад і амбулаторій є і в інших районах, адже це велика економія, - зазначила лікар.

Чому ж у Кривих Колінах не можуть дійти згоди і вирішити питання на користь місцевих жителів та розвитку? Керівник медичної амбулаторії Ольга Грядюжкіна на сільських зборах спочатку говорить, що підтримує ідею об'єднання, але з умовою, що сільрада займе 3 кімнати у приміщенні, а згодом на подальших сесіях сільради суперечить своїм словам. Місцеві подейкують: все це через особисті інтереси, адже Грядюжкіна планує бути сільським головою, через те не переймається подальшою долею амбулаторії. Тепер виступає проти переїзду сільради до амбулаторії. Депутати сільради іншої думки – жоден із присутніх на сесії Грядюжкіну не підтримав. На останній сесії сільради житель села Володимир Мовчан зауважив, що обов'язково слід виконати усі вимоги від Національної Служби Здоров'я України стосовно будівлі амбулаторії. Грядюжкіна ж до сьогодні нічого не зробила для того, аби позитивно вирішити усі зауваження, які надійшли від її керівництва, громади та депутатів.

Люди ризикують залишитись ні з чим, адже з автомобілем та телемедициною вже пролетіли, далі постане питання з пандусом та фінансуванням, яке повністю може лягти на плечі сільської ради, у якої не вистачатиме коштів на його утримання. Громада побоюється, аби Кривоколінську амбулаторію не спіткала така ж доля, як ФАП у Чеснополі, що нещодавно закрили. Якщо ж Кривоколінська сільрада з амбулаторією вживуться в одному приміщенні, це дозволить зекономити кошти та побудувати і туалет, і пандус, добудувати кімнати, де б розмістилась бібліотека та облаштувати інші блага, якими користуватимуться жителі Кривих Колін, Чеснополя, Добрянки.

Олександр ГРИГОРУК

Читайте також : ''Відчуття: ніби над Тальнівським районом знущаються''