^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
05.07.2019 15:32
1259 переглядів
0 коментарів
''Горе у селі жити лише ледачим''

Кореспонденти нашої газети побували у селі Шаулиха Тальнівського району, що за 18 кілометрів від міста. При в’їзді – розмальована місцевими жителями зупинка, а дорогою до центру села – яблуневий садок, що належить до фермерського господарства «Фенікс» місцевого підприємця Віктора Маленка. Дорогою ми зустріли пенсіонерку Ніну Пархоменко, жінка разом з чоловіком поралась на городі, полола картоплю:

- На фермі працювала 26 років, перед тим і в садочку, і в лікарні. Більшість людей трудяться у Маленка на фермі. Не ображаються, хвалять його. Ми з дідом обробляємо лише латку городу, тримаємо тільки курей. До міста, якщо треба, автобус їздить 3 рази на тиждень. Горе у селі жити лише ледачим, – говорить жінка.

Далі прямуємо в центр села, де знаходиться Шаулиська сільрада. Ліна Підручна, сільська голова розповіла, що у селі проживає 345 осіб. Газу немає – лише електрика. Бюджет села найменший у районі – близько 800 тисяч гривень, адже на території села працює тільки 3 фермерські господарства: «Земля», «Марія», «Фенікс» - податки надходять лише від них. Землі запасу та резервного фонду (90 га) орендує «Фенікс», сплачують 4,5% від нормативно-грошової оцінки.

- Це звісно мало, ми надсилали звернення, щоб орендарі підняли ціну, але змусити не можемо. На підприємстві у Маленка працює багато людей. Жінки сапають, збирають плодові, є можливість заробити хоч якісь кошти на прожиття. Інші – на заробітках. Підприємці у біді нас не покидають, завжди допомагають виконати роботу на селі: пофарбувати, покосити, прибрати сніг, - розповідає Підручна. - Бачимо по першому кварталі, що сільський бюджет знову зменшиться. Минулого року хоч був якийсь резерв, могли щось у селі зробити, а зараз пусто. Земель у нас небагато, з паїв орендна плата йде у район, а в селі – 31 одноосібник.

У Шаулисі 13 вулиць і 3 провулки. Село велике, розкидане. На краю села – будівля школи, яка закрилась 6 років тому, через відсутність дітей. Це пам’ятка архітектури місцевого значення, до революції і після – народне училище, потім учительська семінарія. Тому сільських дітей возять власним транспортом до школи № 1 у Тальне, або шкільним автобусом у Веселий Кут.

На сьогодні у Шаулисі функціонує лише дитячий садок там рахується 19 діток, але відвідує з десяток. У будівлі розмальовані стіни, охайно застелені дитячі ліжечка. На подвір’ї прибраний дитячий ігровий майданчик з пісочницею. Окремо розділені по кімнатах їдальня, ігрова, туалет та спальня. За харчування батьки сплачують 40% від вартості, інша частина - за рахунок сільради. Діти атовців, малозабезпечені користуються пільгами.

- Утримання садочка на рік обходиться до 300 тисяч гривень, - говорить сільський голова.

У центрі села розміщується старе приміщення клубу, пошта та ФАП. У клубі є куточок народної творчості, де зберігається вишитий рушник, подарований Галиною Пархоменко, якому вже понад 104 роки, макет української печі, старий віз. У вихідні тут проводять дискотеки для молоді, але у селі її вже майже немає.

Та незважаючи на всілякі негаразди, село продовжує існувати як рік тому, як вік тому. Частина молодих сімей живе і працює в селі, тим самим продовжуючи життя самої Шаулихи.

Юлія МАЦОЛА

Нагадаємо : Фермери Маленки одні із перших на Тальнівщині почали вирощувати лохину, ожину і яблука