^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
11.06.2019 9:20
1444 переглядів
0 коментарів
Як і з чого живе сьогодні Тальнівський Райавтодор?

Нині важко знайти людину, яка б не критикувала роботу Тальнівського райавтодору. Це не дивно, адже переважна більшість доріг району – вибоїна на вибоїні, а місцями взагалі нема асфальту. Як так сталося, що раніше успішне підприємство занепало і перебуває у складному фінансовому становищі? Про це наша розмова з його начальником Петром Чубанем.

-Ви 30 років працюєте на підприємстві, 15 з яких очолюєте філію, розкажіть, як вона функціонувала раніше? Що, на вашу думку, привело до такого плачевного стану доріг?

-Раніше такі дорожні служби, що обслуговували дороги місцевого значення були у кожному районі. Звичайно, у дорожників була необхідна матеріально-технічна база, виділялися кошти на ремонт доріг. Зараз ситуація наступна: ми є структурним підрозділом дочірнього підприємства «Черкаський облавтодор» і називаємося «Філія Тальнівський райавтодор дочірнього підприємства Черкаський облавтодор відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія» «Автомобільні дороги України».

Служба автомобільних доріг у Черкаській області (керівник В’ячеслав Демиденко) є власником автодоріг державного значення в області. Тоді як місцеві дороги належать державному підприємству «Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області (керівник Ігор Франчук). Облавтодор заключає договори на виконання робіт зі службами та доводить планові завдання на місяць кожній філії. Нам довели на травень місяць 800 тисяч гривень плану, але матеріалів ніхто не дав. Виходить так: ми виконуємо комусь роботи, заробляємо, потім знову вкладаємо. Станом на сьогодні облавтодор стовідсотковий банкрот. У них заборгованість близько 60 мільйонів лише податкового боргу. Така ж заборгованість по матеріалах. У системі Облавтодору залишилося 13 філій із 24. У перспективі хочуть залишити лише 6: Золотоноша, Канів, Черкаси, Звенигородка, Умань та Єрківський спецкар'єр.

-На запитання хто винен, відповім так: по-перше, безгосподарність та некомпетентність нашого керівництва. Скільки наш начальник Укравтодору казав про те, що треба відмовитися від ямкового ремонту. Але у Германії, де найкращі дороги, у рік виділяють близько 2-3 мільярдів євро на ямковий ремонт. Крім того, відсутня кадрова політика, що привела на керівні посади випадкових людей, дуже часто не зовсім компетентних. Останнім часом у нас у районі не вистачає грошей. Виходить так: давайте закриємо зарплати учителям, лікарям(це ж важливіше), а потім зробимо дороги. Отак і доскакалися, що уже нема що латати. А люди зляться, буває доходить до бійки. «Крадете, злодюги, нічого не робите!»- доводилося чути у свою адресу.

-Нам відомо, що останню зарплату ваші працівники отримали за лютий місяць. Чи правда це?

-Так, ми отримали зарплату лише за лютий місяць. А це не мало й не багато 36 осіб на сьогодні. Всю зиму ми працювали 7-годинний робочий день 2-3 дні у тиждень. Дві неділі у березні відпочивали за власний рахунок. Тільки сторожова охорона залишалася. Зараз теж ремонтуємо техніку, обкошуємо узбіччя. Але слід зазначити, що працівники з розумінням ставляться до ситуації, поки що не звільняються й не роз’їжджаються по світах. Так, ми не можемо робити магістралі, але наші дороги робити можемо. У нас є вся відповідна техніка, нехай стара, але справна: укладчики, котки, машини, засоби малої механізації. У нас є, що дуже важливо, асфальтобетонний завод. Та найголовніше – кадри. Це прекрасний дружний колектив, який готовий працювати на повну потужність та робити таку роботу, яку рідко хто зробить. Так, наприклад поверхневу обробку робить лише 4 організації в області, серед них і ми. Якщо середня ціна на ямковий ремонт 500 – 700 гривень за квадратний метр і гарантія 1 рік на яму, то поверхневого 150 гривень за погонний метр з гарантією 3 роки. Мало хто це розуміє.

-Ви одна з небагатьох філій, що має у своїй структурі асфальтобетонний завод. Чи він рентабельний на сьогодні?

-Наш АБЗ (асфальтобетонний завод) один з кращих у системі облавтодору. Його розташування на відстані 3-ох кілометрів від щебеневого заводу та те, що він працює на газу, робить його прибутковим. Уже 13 років поспіль він виготовляє найдешевший в області асфальтобетон. Якщо гранична ціна на асфальтобетон 2400 гривень за тонну, то у нас він коштує на 400 гривень дешевше.

Потужність заводу 40 тонн асфальту за годину, 300 тонн у день. Якщо ми виготовляємо менше 70 тонн у день, робимо собі у збиток. Щоб вижити, доводиться приймати замовлення від фізичних осіб та організацій. За цією схемою ми працюємо більше 5 років. Якщо фізична особа (організація) дає свої матеріали (щебінь, відсів, мінеральний порошок), то виготовити одну тону асфальту коштує 700 гривень. Собі ставимо прибуток приблизно 70 гривень за тону. Виготовив 7 тонн - це 7000 чистого прибутку. Раніше ми були прибутковою організацією за рахунок цього. Для порівняння, у минулому році ми зробили 13000 тонн асфальту, у цьому році випустили лише 1000 тонн. Дуже важко працювати у ситуації, коли рахунки Черкасиоблавтодор заблоковано у 12 банках. На сьогодні ми програли всі тендера. По службі місцевих доріг виграли 3- 4 тендера, які відмінили через податкові борги. Із державного бюджету виділено на комунальні дороги району 13 мільйонів, але ми не можемо брати участь у тендерах, тому що не є юридичною особою.

-Що латали у цьому році?

- Аварійні участки траси державного значення Н-16 (біля Соколівочки та у Білашках 180- 182 км та 187 - 191км траси). Ми працюємо згідно з доведеним планом завдань. Але одне довести план, а інше - забезпечити матеріалами. Ніхто нічого нам не дає. Що означає не посипати чи не прогорнути дорогу взимку. Казали: «Бери в борг». А вийшли із зими, тільки по «Будсервісу» (Катеринопіль) маємо боргу за 25 тонн солі, необхідної щоб замішати посипну суміш. Йому ж ми винні за бітум ще близько 300 тисяч. ТОВ «Добробут» (керівник Василь Сідько) дав на 150 тисяч гривень пального у борг. За ямковий ремонт теж борг 90 тисяч. Майже мільйон боргу – це податки й зарплати. Куди лізти далі?

-Який вихід із ситуації ви бачите? Чи не варто в районі створити своє підприємство з ремонту доріг?

-Ще два роки назад був розроблений алгоритм передачі цілісного майнового комплексу в оренду трудовому колективу. Та заворушилися лише нині. Ми цим займаємося уже 7 місяців, збираємо документи: рішення загальних зборів колективу, бізнес - плани. Все, що від нас залежить, ми підготували. Якщо нам дадуть дозвіл, тоді буде зроблена незалежна експертна оцінка майна (на сьогодні це близько 5 мільйонів). І від цієї незалежної оцінки 10 - 12 відсотків орендної плати ми повинні платити. Що це нам дало б. Якщо візьмемо цілісно майновий комплекс в оренду, тоді буде створено ТОВ і ми матимемо свій рахунок, нам розв’яжуться руки. Ми зможемо заробляти гроші на своє утримання. На сьогодні ми недофінансовані облавтодором на 5 мільйонів, фактично він винен нам ці гроші. По алгоритму передачі цілісного майнового комплексу вся кредиторська й дебіторська заборгованість залишається за облавтодором. Ми повинні починати з чистого листа. Отже, вихід такий: передавати у комунальну власність району чи створювати на базі філії нову організацію з ремонту доріг.

Ліна ЯЛОВСЬКА

Фото з інтернету.

Нагадаємо : На Тальнівщині дощ змив дороги