^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
22.04.2019 20:09
1677 переглядів
0 коментарів
''Ось підемо у Тальнівську громаду – і села не буде''

Минулої п'ятниці у Кривих Колінах на Тальнівщині відбулись сільські збори. Місцеві піднімали питання облаштування пляжу для діток біля річки Гірський Тікич, а також ремонт приміщення для проведення поминальних обідів та дитячої дискотеки. З метою наповнення сільського бюджету говорили про те, щоб продати на незалежному аукціоні приміщення старого дитсадка, клубу та теперішнє приміщення сільради. За виручені кошти планують відремонтувати будівлю для проведення поминальних обідів, облаштувати місце для дитячої дискотеки та відремонтувати дороги у Чеснополі, Добрянці, частково у Кривих Колінах. До такого висновку дійшли після того, коли дізнались, що у 2020 році Криві Коліна та інші села району «добровільно-примусово» об'єднаються в одну Тальнівську ОТГ. Тоді ж бюджет села, яким зараз власне розпоряджаються депутати, стане спільним з громадою, і керівництво визначатиме, на що і в якому селі його витрачати. Селяни говорять, що після такого об'єднання, села перетворяться на хутір, адже з району не приїдуть, у разі проблеми, їм терміново допомагати. На те, щоб змінити лампочку, яка перегоріла у вуличному ліхтарі доведеться чекати місяцями.

-Було питання про добровільне об'єднання громад, тепер більше немає варіантів, підемо усі в одну Тальнівську громаду шляхом приєднання. Майно усе стане власністю однієї громади, бюджет і надходження теж. Розпоряджатися яким ви не матимете права. Якщо є покупець на ваші приміщення зараз, думаю, що такою нагодою варто скористатися, - розповіла Тетяна Півторак, заступник голови райдержадміністрації.

Кілька років поспіль ближнім селам Лоташевому, Павлівці Першій, Корсунці, Кривим Колінам пропонувалося об'єднатись у одну громаду, для того щоб розпоряджатись своїми бюджетами на місцях. Центром громади б могло бути одне з перерахованих сіл, але сільські голови Корсунки та Лоташевого навідріз відмовились об'єднуватись, не пояснивши свою позицію сказали: «Жителі наших сіл об'єднуватись не бажають». Мабуть, тут посприяла теперішня голова райдержадміністрації Любомська. Адже це вже значило б мінус хороші гроші у одну Тальнівську ОТГ, на посаду якої вона мітить.

- Ось підемо у Тальнівську громаду – і села не буде, - скаржаться жителі Кривих Колін, Добрянки, Чеснополя.

Ігор Новицький, депутат райради та директор з економіки ТОВ «Урочище Журавське» та генеральний директор ТОВ «О'єднана сільськогосподарська компанія» пояснює, якщо з цим майном, яке мають продавати на благо села, нічого не робити, то воно наступного року перейде у власність громади. Тоді ж місцеві вже не використають виручені кошти з продажу тієї нерухомості на розвиток села. Тож поки мають час, потрібно правильно ним скористатись.

- Документи на об'єднання з Тальним затвердженні ВРУ, це робили не ми. Основною силою цього були Валентина Любомська і Василь Клименко. Вони подавали документи на обласну раду, щоб у Тальному була одна громада. Тоді наш бюджет піде в Тальне, усі податки за оренду землі, і зарплати, паї надходитимуть до громади, - додає Новицький.

Але до поки у селі є добрі господарники, орендарі, які витягуватимуть соціальні сфери з ями, воно виживатиме на відміну від інших, де сільгоспвиробники закривають очі на своїх селян і просто сплачують орендну плату до бюджету, але без допомоги своїм же пайовикам і їх родинам.

-Наше село ожило близько 10 років тому, коли почали створюватись нові підприємства та робочі місця. ТОВ «Вел Груп», ТОВ «Мовер Міл», ТОВ «Урочище Журавське», ТОВ «Об'єднана сільськогосподарська компанія» надали роботу близько 250 працівникам. Землю орендують ПП Півторак Юрій, 67,56 га ріллі, ТОВ «Агросвіт Експрес» 279,5 га землі, СВГ «Дружба» - 15,23 га ріллі, ТОВ «Корсунське»-8,5 га ріллі, ФОП Мовчан Л.П. 30,4 га ріллі, ФОП Новицька А.Д. 51 га, СВГ Коваль В.Д. 35 га, одноосібно обробляють паї 21 особа, площею 53,81 га. Найбільші платники податку за оренду землі сплачують: ФГ «Гірський Тікич» 32791 грн, «Золото Ланів» 77501 грн, ТОВ «Урочище Журавське» 825977 грн. Єдиний податок з сільгоспвиробників ТОВ «Урочище Журавське» 556000грн, Мовчан Л.П. 1822 грн, Півторак Ю.П. 5728,28 грн, Лещенко О.Л. 2512,60 грн. Завдяки ним й наповнюється сільський бюджет, - говорить Алла Півторак, секретар сільради.

Через значну допомогу оренадарів та сільгоспвиробників у селі працює сучасний НВК, садочок, центр культури, духовності та дозвілля, є відремонтований оснащений ФАП, проведений інтернет, ремонтуються дороги, курсує автобус 4 рази на добу з пільговим проїздом. На свята закуповують дітям подарунки, заохочують випускників та відмінників грошовими преміями. На місцевому цвинтарі завдяки Ігорю Новицькому, депутату райради, директору з економіки ТОВ «Урочище Журавське» та генеральному директору ТОВ «О'єднана сільськогосподарська компанія» та Володимиру Мовчану, Почесному жителю села, облаштували доріжки вартістю 200 тисяч гривень. Щоразу підтримують інвалідів, людей похилого віку. Для НВК придбали дорогу інтерактивну дошку, обладнання у кабінет фізики, хімії, біології. Допомагають із заготівлею дров на опалювальний сезон, дають кошти на ремонт автобуса. Нещодавно за підтримки орендарів викопали нову свердловину у Кривих Колінах.

- У нас з вами є час за цей рік щось тут зробити: перше це облаштувати дітям місце для дозвілля. Друге –дороги, третє – приміщення, де роблять поминальні обіди. На це все треба мільйони гривень, - каже Новицький.

На зборах вирішили об'єднати у одному приміщенні і ФАП, і сільраду. З метою економії близько 100 тисяч гривень. Добудувати два окремі входи до будівлі і обладнати туалет. Адже приміщення ФАПу з ремонтом, сучасне та гарно опалюється. Значна більшість селян проголосувала за таке рішення.

Анна ДРАГУН

Читайте також: Найбільше вишнопільців турбують комунальні платежі, субсидії та робота газовиків