^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
20.03.2019 12:31
840 переглядів
0 коментарів
Оладки з лободи й макухи – серед експонатів у шкільному музеї хліба

Нарешті дочекалися весни. У нашого народу є прекрасна традиція зустрічати весну випеченими з тіста жайворонками. Діти ходили від двору й до двору й закликали весну, співаючи веснянки.

Ансамбль «Колодійчики» Тальнівської дитячої музичної школи під керівницвом Наталії Михайлової популяризує давні українські звичаї та обряди. До того жінка є засновником унікального у Черкаській області музею хліба «Дивень», що діє у Тальнівській школі №2.

-Після того, як у Тальному перестав діяти наш районний музей хліборобства, ми вирішили хоч якісь крихти перенести у школу, щоб діти могли вивчати історію та хлібні традиції краю. Починали з однієї хлібинки у класній кімнаті. Я тоді була класним керівником і зробила такий куточок. До кожного свята проводила виховну годину й розповідала дітям про той чи інший обрядовий хліб, - згадує Наталія, з гордістю демонструючи перші експонати. – Замовляла кожен виріб у Тальнівському хлібзаводі за зразком із книги Вадима Мицика «Син Землі і Сонця», у якій він дослідив та описав історію кожної хлібини. Отак потрошечки зібралося хліба на музей.

Нині у ньому представлено понад 200 експонатів, серед них дерев’яний плуг, сівалки, віялки та інші інструменти й знаряддя обробітку землі. Є в музеї макет печі та багато зразків хліба. Особливе місце серед них займає дивень – весільний калач, на честь якого названий музей. Існувала традиція на весілля: молода, коли приходили гості, дивилася в отвір калача, щоб побачити, чи не прийшов хтось з недобрими намірами. Можна побачити серед експонатів й інші унікальні зразки весільного хліба (шишки, короваї, елементи декору). У вітринах також зібрані зразки обжинкового, великоднього та хліба у символах.

Оладки з лободи й макухи, чорний хліб з малясом – експонати, що демонструють трагічну сторінку нашого народу – голодомор. А далі ріг достатку з величезним різноманіттям хліба, що печуть нині. Є дерево роду, вироблене з тіста.

Весь хліб, представлений у музеї, випечений руками Тетяни Лосіцької, майстра з художнього хлібопечення.

-Вона працювала технологом на хлібзаводі, й коли ми зверталися із замовленням, ніколи не відступала від намальованого Мициком зразку, розуміючи символічне значення кожного колоска, квіточки чи листочка, - згадує завідувачка шкільного музею. - Тут зібрані її подяки й дипломи, вона відомий майстер: пекла хліб для Музею Івана Гончара у Києві. У нас не один раз проводила майстер- класи для учнів школи, - демонструє фото, на якому учні 4-го класу разом з класоводом Тамілою Сидоренко прикрашають коровай.

Завдяки підтримці директора школи Тараса Солошенка музей розвивається. 10 років тому він не пошкодував під нього учительську кімнату. А тепер тут проводять календарні та родинні свята, відтворюють сватання, родини, весілля та інші обрядові дійства, у яких Солошенко– активний учасник.

-Наш музей живий, бо дає можливість вивчати самому й передавати дітям інформацію про наш генетичний код. Ми залучаємо якомога більше дітей до вивчення народознавства, розуміючи, що зберігаючи традиції – зберігаємо душу, - каже Тарас Солошенко.

Вже двічі брали участь у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Українська паляниця», програмою якого передбачено презентацію діяльності музею. У 2014 році вибороли друге місце серед 24 областей України, а у 2018 – рішенням журі визнаний найкращим серед аналогічних музеїв. Тематикою обрали великодній хліб і дивень. –Його печуть і на Полтавщині, та у нас він унікальний, бо досліджений, - зізнається завідуюча музеєм.

Щоб хліб зберігався, його доводиться вичиняти, обробляти клеєм та дихлофосом, покривати лаком, щоб не їли мукоїди.

Нині колектив школи готується до участі в обласному фестивалі творчості «Таланти твої, освітянська родино», на якому презентуватиме обряд хрестин та проведення весняного свята «Ладолеї», що традиційно проводять у цю пору.

Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також : ''Її ляльки це щось особливе, традиційне і рідне ''