^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
14.03.2019 7:24
1196 переглядів
0 коментарів
Благослови, Явдохо, весну закликати!

14 березня на Явдохи в Україні традиційно зустрічають весну. Здавна люди ходили по дворах і славили її прихід, співали веснянок і вирізали з дерева ластівок та випікали жайворонків, закликали весну. В народі Святу Євдокію вважали захисницею жінок. Господині приносили додому талу воду, вмивали нею дітей, вмивалися самі, кропили стіни – на щастя, красу і здоров'я.

Селяни вірили, що цього дня повертаються з вирію ластівки. Побачивши птаха, кидали в нього жменю землі і казали: «На тобі, ластівко, на гніздо!».

На Явдохи висаджували розсаду. Вірили, що виросте вона сильною і не загине. Жінки пекли з тіста жайворонків, яких вважали символами весни і нового життя. У цей день добрим знаком було почути спів вівсянки. Починали грати у гаївки. Діти вирізали з паперу жайворонків, ходили по дворах і піснями закликали весну.

Ім'я Євдокія асоціюється із заступництвом земної природи і знаменує пробудження життєвої сили землі. Перекази свідчать, що в молодості Євдокія вела порочне життя, але згодом відмовилася від хибного шляху і прийняла християнство, роздала своє майно убогим і пішла до жіночого монастиря. Незабаром стала його настоятелькою і прославилася різними чудесами: її молитва була настільки сильною, що за словом праведниці воскресали мертві.

-Час нам картоплю виносити з льоху. Щиро вітаю зі святом Явдохи! Це свято для мене особливе, адже мою матір звали Євдокією, вона народилась у цей день, - згадує Володимир Мовчан. Бажає усім жінкам квітнути як весна та бути коханими!

Читайте також: У Легедзиному відтворили бій сторічної давнини