^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
08.02.2019 9:58
1261 переглядів
0 коментарів
Додаткові деталі про грабунок шкіл і школяриків по-тальнівському. Кому живеться, як коту в маслі

Скажемо одразу: журналістське розслідування "Тирло, на якому тирять", опубліковане в попередньому номері "Поля честі", дуже швидко потрапило в Інтернет і за кілька годин з ним встигли познайомитися більше двох тисяч не байдужих до долі Тальнівщини громадян.

Одразу, немов з кілочка, не забарилися негативні, навіть розлючені відгуки. Із тих двох тисяч виступ газети дуже не сподобався лише трьом особам, яких зараз назвемо по прізвищах: Любомській, Гижку і Недільку. Жодного наведеного в ПЧ факту вони заперечити не змогли, бо їх заперечити неможливо, адже кожний з них пройшов прискіпливу перевірку і відповідає дійсності. Тому наші опоненти перейшли на голослівні образи і просто на вуличну нечемну лексику – звична манера для кепсько вихованих людей, яким крити більше нічим.

Враховуючи специфіку наших опонентів та їхніх погано замаскованих патронів, адже Тальне давно знає, чиї саме інтереси відстоюють одіозні обранці з мандатами, одразу признаємося: ми були б украй, по саме годі засмучені, якби «Поле честі» сподобалося якраз Любомській, Гижку і Недількові. Це означало б хана, криза жанру, дописалися до компліментів владі. Тому залишаємо таку нікчемну справу для наших опонентів, які ходять перед начальством на задніх лапках і намагаються лизнути їх, подоки дістануть.

А районна влада та її низинні задовбані епігони якщо й заслуговують на «компліменти», то зовсім іншого характеру.

Це маленький прелюд. Тепер переходимо до великих, часом аж занадто великих прикрощів.

Хто розминувся з попереднім номером газети, нагадаємо, що там ішлося про грандіозний дерибан на школах і школяриках, який процвітає по відділу освіти Тальнівської РДА, і про астрономічні ціни на продукти, які за куций районний бюджет купують для шкільних їдалень. Так тому ж він і куций, що керівництво занадто щедре, роздаючи стосами казенні кошти!

Все пізнається в порівнянні. Тому для наочності просто глянемо, по чому купують продукти для міських шкіл Тальнівської громади і для сільських освітніх закладів Тальнівського району.

Перед тим, як читати далі, нервових просимо присісти, а особливо вразливим не завадять завчасно наготовлений бром. Мало вражень не буде.

Отож, як і попереднього разу, почнемо з масла. Для міських шкіл воно обходиться по 79 грн. 50 коп. за кілограм, для сільських – по 198 гривень, тобто на 149% дорожче! В попередньому номері загальний обсяг масляного дерибану ми оцінили в 140 тисяч гривень. Цифра вражаюче солідна, але виявилася навіть заниженою. Насправді переплата становить, наводимо точну суму, 154 тисячі 050 гривень. Мало не здається.

М’ясо. Для міських шкіл – 105 гривень за кілограм для сільських – 145 гривень, 138% до вигідної доступної ціни.

Філе куряче. Для міських – по 95 гривень за кілограм, для сільських – по 115. Це «всього лише» скромних 121%. Видно, тут треба ще й подякувати Тальнівській РДА, яка заплатила зайвих «лише» шістдесят тисяч, хоч запросто в силу звичку могла віддати за гарні очі тисяч сто.

Борошно, його використовується багато. Для міських – 8 гривень за кілограм, для сільських – 15 грн. 50 коп. Аж 194 відсотки! Що за дивний купецьких розмах для районного бюджету, який дірами аж сіяє?

Героїня передвиборної агітації гречка. Для міських шкіл – по 16 гривень за кіло, для сільських – по 26 грн. 50 коп. Це вже більш приємні для РДА , яку хоче очолити В. Любомська, 166 відсотків за рахунок усе тих же діток.

Макарони. Відповідно 15 і 17,5 грн. за 1 кг. Це 115 %. Також в цілому відчутна переплата, але для Тальнівської РДА задрібна, видається якоюсь смішною. Подумаєш, 115 відсотків… Непорядок! То на чому б це, замислилися, нам відігратися? А спробуємо на сокові. Спробували. Що ж вийшло? А ось що!

Сік фруктовий за 1 літр: міським школярам – по 18 грн., сільським – по 22 грн. 50 коп. Виходить 125%. Уже краще. Проте все одно для Тальнівської РДА не престижно. Нумо, спробуймо взяти замашний реванш на буряках. Вони хоч і дешевші за масло і м’ясо, але і використовують їх в набагато більших обсягах. Кажуть особливо спритні, що для відкатів і буряки годяться. Так, підрахуємо… Що ж будемо мати?

Столові буряки. Для міських шкіл по 6,8 грн. за кіло, для сільських - по 15. Тобто 220 відсотків! Ура, наша взяла, знову платимо вдвічі дорожче! А будеш, заразо така, підкопуватися під авторитет білого дому? А знай наших!

Олія за 1 літр. Для міських по 32 грн. 50 коп. для сільських по 41 грн. Солідна різниця пішла як плата постачальнику за гарні очі. Здерли її за рахунок сільських діток, звичайно.

Капуста. Для міських по 7 грн. 50 коп. за кіло, для сільських по 10 грн. 133%.

Картопля. Відповідно 6 грн. 80 коп. та 9 кг за кіло. 132%.

Риба хек. На ній районні діячі так захекалися, що самі ледь не почали метати ікру. Для міських шкіл по 66 грн. 50 коп. за кілограм, для сільських – по 89 гривень. Переведемо у відсотки. Приблизно така ж картина, 134%.

Морква. 11 та 15 грн. за 1 кг. 136%

Ну й так далі… Одноманітно до нудоти. Майже в усіх випадках переплачують на третину, а то й на дві третини. Чи взагалі завищують ціни проти загальноприйнятих більше, ніж у два рази! Навіть цікаво, для чиєї вигоди? Та на таке запитання рано чи не пізно, проте неминуче, доведеться давати відповідь не нам, а органам. Адже цей світ такий перемінливий…

Хотілося б ще тут навести ціни по шкільних їдальнях не лише по міській громаді та селах Тальнівщини, а й порівняти з цінами в сусідніх районах. Проте ми й так перенаситили наше розслідування цифрами, газетна ж площа не безмежна. Це з одного боку. А з іншого все одно місцеві діячі на таке викриття почнуть знову хвицатися та єрепенитися, ось уже завтра побачите! Крити і на цей раз їм нема чим, тому знову перейдуть на образи і лайки, це єдине, що вміють. Тому залишаємо деякі аргументи на подібний випадок, так би мовити, на десерт, коли примусять ще раз повернутися до найганебнішої форми дерибану по-тальнівському.

Однак уже зараз не випадає сумніватися, що якраз Тальнівщина при нинішньому керівництві встановила сумні антирекорди марнотратства за бюджетний кошт.

Тим часом у білому домі нічому не навчилися, далі гнуть своєї, хочуть знову штопати протерті начальством широченні діри в казні за рахунок незручностей для сільських школяриків. Віддамо належне просто героїчним спробам директорів шкіл Г. Мельниченко з Павлівки-І, А. Сарани з Колодистого чи Н. Дробини з Глибочка, які навіть у таких умовах, маючи справу із хоч сволотними, зате безнадійними тальнівськими комбінаторами, з усіх сил намагаються врятувати місцеві школи. Проте по деяких інших селах вже похнюпили голови й безнадійно опустили крильця, мовляв, кладіть нас та майте в зручний для вас спосіб…

Вже коли дописувався цей викривальний матеріал, автору подзвонила одна колега симпатичної зовнішності й тонкослізно шукала виправдань дорогому начальству. Мовляв, хіба ж не знаєте, що договори про дорогі ціни підписувала не голова райради і не РДА, а лише відділ освіти в особі Лариси Коваль. Та знаємо, знаємо. Як не сумніваємося і в тому, що не Коваль усе вирішувала. Не будь згоди районного начальства, бухгалтерія нізащо не пропустила б подібні оборудки, де транжирство за верству видно неозброєним оком, а Коваль одразу викликали б на килим. Обов’язково!

Проте не заперечили, на килим не викликами і стружку не знімали. Значить, то все проверталося з відома начальства і при його повному схваленні. Інше просто неможливе.

Тим часом Ларисі Коваль з нагоди іменин білий дім підніс листівку з квіточками. Це як натяк, що ягідки з тих квіточок ще попереду.

Вельми схоже, що ягідки зародять дуже кислими.

Валентин ГОРДЄЄВ

Постскриптум. Отак і стає потаємне явним. Одні, що тягнуть плуга, люблять діток по-материнському.

А інші, що сьогодні керують, люблять тільки мамону і загрібають її на тих же дітках.

Поле Честі від 6.02.2019, №6

Читайте також: Грабунок шкіл і школяриків по-тальнівському. Тирло, на якому тирять