^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
22.01.2019 16:46
2242 переглядів
0 коментарів
Як на Тальнівщині вирішували долю одного із сільських НВК

Через нестачу коштів на фінансування освіти у Тальнівському районі й досі не можуть вирішити подальшу долю деяких сільських шкіл та НВК. Реорганізувати, закрити чи понизити у ступенях навчальні заклади районне керівництво, не маючи чіткого плану дій, скидає подальше утримання шкіл на сільські ради. У кого не вистачає коштів самостійно утримувати школи – мають визначитись, до яких опорних закладів освіти возитимуть своїх учнів. Але якими автобусами, по яких дорогах – невідомо. Селяни бояться, щоб їхніх дітей не спіткала така ж доля, як школярів із села Сотники Корсунь-Шевченківського району, де закрили навчальний заклад і возили шкільним автобусом за 12 кілометрів навчатись до міста. Але після зимових канікул, автобус не пустили на село через нестачу коштів у районі. Тепер діти змушені навчатись вдома, дистанційно, як вирішиться подальша доля сотниківських учнів, невідомо.

Місцеві обіцяють перекривати дороги та залізничні колії, аби відстояти права своїх дітей на належне здобування освіти. Павлівчани кажуть, якщо у їхньому селі теж закриють НВК, то через кілька місяців Павлівка стане схожою на хутір, де немає життя. Молодь, яка поки що проживає у Павлівці Першій, переїде до району, залишаться лиш пенсіонери. Немає дітей – немає села, викрикують збентежені батьки у четвер зранку у приміщенні сільської ради. Саме тут о 10.00 розпочалась позачергова сесія сільської ради, на яку запросили місцеву громаду, 12 павлівських депутатів та керівників господарств, що орендують у селі земельні ділянки.

- На території нашого села працюють 4 сільськогосподарські підприємства, вони орендують землі державної власності – ФГ «Русанівське», СВГ «Дружба», «Об'єднана сільськогосподарська компанія», ФГ «Гірський Тікич».

Наприклад, СВГ «Дружба» Сергія Тульчинського за орендовані землі сплачує лише 4,5%, це найменша плата в порівнянні з іншими. Ця різниця, що не доплачує «Дружба», складає близько 250-270 тисяч гривень, якби вони платили так як інші підприємці, то це було б достатньо для збереження НВК у Павлівці хоча б на рік. Що не вистачило б, сільська рада додала. Моя пропозиція, підняти орендну плату для СВГ «Дружба» Тульчинського, зробити таку, як в інших орендарів. Найбільше платить ТОВ «Об'єднана сільськогосподарська компанія» Ігоря Новицького – 8%. Вони ще й рятують наші дороги від заметів, допомагають подарунками для дітей, виділяють кошти на проведення свят. Наступного року будемо підвищувати земельні ставки для одноосібників. Усі хочуть, щоб кошти у бюджеті десь брались, але й платити ніхто не має бажання. Плануємо поновлювати договір оренди на господарські двори, підвищувати плату, - говорить селянам сільський голова Наталія Слободяник.

Згодом до сільської ради під'їжджають начальник відділу освіти Тальнівської РДА Лариса Коваль та Олександр Дімітров, депутат Тальнівської районної ради, голова постійної комісії з питань бюджету та економічного розвитку.

На запитання селян про конкретну суму коштів, яка не вистачає для утримання Павлівського Першого НВК, чіткої відповіді дати не можуть. Звучать різні цифри, розрахунки, люди викрикують то 600 тисяч гривень, то 350 тисяч гривень, то 900. Павлівчани вимагають пояснень від районного керівництва. Але в жодному селі, де були такі бурхливі обговорення про реорганізацію чи закриття шкіл, не було керуючої Тальнівською районною радою Валентини Любомської. Мабуть, вона не рахує за належне з'являтись перед розлюченою сільською громадою, яка жадає пояснень і подальшого плану дій стосовно навчання їхніх дітей в опорних школах району.

- Дефіцит коштів з державного бюджету на 2019 рік для нашого НВК становить 351 тис. грн, з місцевого – 330,8 тис. грн. Сама сільська рада зі свого бідного бюджету витягнути такі кошти не може, - зачитує розрахунки Наталія Слободяник.

- Якщо зберігаєте заклад, то дефіцит коштів вишуковуєте, я їх ніде не візьму. Ціна змінюватиметься, адже щодня ростуть електроносії, продукти харчування, газ, - каже селянам Лариса Коваль, начальник відділу освіти Тальнівської РДА.

Олександр Дімітров додає, що це вирахувані мінімальні кошти, щоб втримати школу. Називає цей економ-варіант «для поддержание штанов».

В приміщенні сільської ради тісно. Обурені люди просять єдиного – зберегти НВК у селі. Викрикують до сільського голови, щоб врізала собі премії та надбавки до зарплати, а ще назвала заробітні плати працівників сільської ради.

- Можна втягнути поясочки і не виписувати собі преміювання. Завели в сільраді охоронника, а його на роботі постійно немає. Хоча має сторожувати з 22.00 до 06.00. Прийшов ліхтариком посвітив і пішов додому спати. Отак і в сільській раді заробітну плату отримують, - кричить Галина Мельниченко, директор Павлівського Першого НВК.

- У мене 4 дітей, я хочу почути, що буде з нашою школою, а не стояти і слухати ваші скандали. У Тальному їм плювати на нас. Дорога, що до Майданецького, що до міста, страшна. Як я буду пускати своїх дітей туди їздити і на чому? – бідкається жінка.

Після години сварок і колотнечі, вирішили послухати орендарів.

- Проблема школи, то проблема Ваша, а не підприємців, вирішуйте її самі. У мене близько 100 га державної землі, з них 16 га під садом. Два роки сад прибутки не дає – минулий рік все вимерзло, цього – ціна на яблука смішна, говорить підприємець Сергій Тульчинський. А податки і військові збори я оплачую.

У сільській раді кажуть, що Тульчинський використовував незареєстровані земельні ділянки жительки села, яка померла 2011 року. За користування цими землями податків не сплачував. Люди скаржаться, що він обіцяє одну суму за землю, а сплачує іншу.

- Що для села було зроблено вами як орендарем з 2011 року, а нічого! Земельні ділянки, на яких розташовані багаторічні насадження, мають оплачуватись дорожче від ріллі, а «Дружба» дає лише 4,5%, - дискусує з орендарем сільський голова.

«Об'єднана сільськогосподарська компанія» у Павлівці Першій орендує 220 гектарів державної землі.

- Ми за три роки підняли орендну плату від 4,5 до 8 %. Це більше 1 млн. грн., плюс платимо до сільської ради єдиний податок. Ці показники з оренди державних земель є найбільшими. За долю НВК треба питати у керівництва району, яких на жаль сьогодні тут немає. Ми усі прийшли, а вони сказали, що у них є свої плани. Зараз не голосуємо за закриття школи. Районна влада скидає все на села, і каже, що це ваша особиста проблема. А це не так, адже за законом, цим має займатись район. Туди йдуть колосальні гроші з наших податків. В результаті, там не вміють правильно керувати цими коштами, за 3 роки звели все нанівець. Раджу звернутись до усіх орендарів, одноосібників з проханням підвищити орендну плату, податки, адже іншого варіанту у сільської ради немає. Я за те, щоб школа була, але щоб був надалі механізм чітких дій у районі, а його немає. Коли прийдуть відповіді від орендарів, прошу показати їх у кожному дворі, щоб громада все бачила і знала, - радить павлівчанам Ігор Новицький, керівник «Об'єднаної сільськогосподарської компанії», депутат районної ради.

Після закінчення позачергової сесії у сільській раді почалася штовханина. Прихильники орендаря Тульчинського, вчителі, обурені селяни штовхали сільську голову Наталію Слободяник, лаялись нецензурщиною та блокували двері. До спільного висновку депутати та громада так і не дійшли, лише вирішили скласти листи орендарям з проханнями про виділення коштів на НВК. Що надалі робитимуть із сільською школою невідомо, а часу вирішувати залишилось тільки до понеділка.

Анна ДРАГУН

Читайте також : ''Хто нам дасть гарантію, що дитина приїде зі школи жива, здорова?''