^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
13.01.2019 10:48
2407 переглядів
0 коментарів
''Хто нам дасть гарантію, що дитина приїде зі школи жива, здорова?''

-Ви кажіть нам не цифрами, а простою, сільською мовою, що пропонуєте? Закрити школу і щоб діти їздили бозна-куди на навчання?! – викрикують обурені селяни з Колодистого, що на Тальнівщині. У четвер вранці більше півсотні людей зібрались у приміщенні сільської школи, щоб вирішити питання про реорганізацію або її закриття. Серед них батьки школярів, учителі, технічні працівники та сільський голова Олексій Сарана, заступник голови Тальнівської РДА Тетяна Півторак, начальник відділу освіти РДА Лариса Коваль, керівник фінансового управління РДА Наталія Шпичак. Критична ситуація із сільськими школами склалась через дефіцит у районній освіті , який склав цього року близько 15 мільйонів гривень. Утримувати надалі деякі заклади освіти районна і сільська влада не мають змоги, кажуть, що спочатку року звести кінці з кінцями не можуть, заробітну плату вчителям виплачували із затримкою, а технічним працівникам взагалі заборгували. На зустріч у Колодисте покликали усіх орендарів сільської землі. Але вислухати проблему і поговорити з селянами приїхали тільки двоє: представники від ТОВ «Урочище Журавське» та ФГ «Глибочківське». Решта орендарів, які мають у селі значні гектари земельних угідь – не з'явились, хоча сільського голову в телефонному режимі запевняли, що будуть.

-На годиннику 10.20, давайте розпочинати, їх, мабуть, не буде, але ж обіцяли приїхати, - звертається до громади Олексій Сарана, сільський голова Колодистого. – Через хвилину додає, - Швець Леонід ПП «Сяйво», Чурпіта Петро СВГ «Альянс», Біленький Анатолій СВГ «Світанок», Ткаченко Віктор СВГ «Земля і воля» казали, що приїдуть. Лише В'ячеслава Зайченка «Відродження ВВ» не буде, бо в Києві на діловій зустрічі.

У Колодистенському навчально-виховному комплексі "дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" імені Василя Доманицького  навчаються 36 дітей, 8 – відвідує дитячий садочок.

- Багато років малокомплектні школи виживали за рахунок того, що ми забирали кошти у міських, а давали сільським, щоб вони хоч якось існували. На нашому утриманні залишились 24 навчальних загальноосвітніх заклади в районі. Ціни на оплату енергоносіїв, обслуговуючого персоналу щодня зростають. А держава виділяє субвенцію лише на зарплату вчителям, усі решта витрат лягають на плечі місцевого бюджету. Це заробітна плата кухарю, кочегару, електроенергія, газ. Якщо ще минулий рік виживали, намагалися перерозподілити кошти, то в цьому році з 24 закладів освіти тільки 5 фактично можуть існувати. У Міністерстві освіти й науки говорять про те, що в школах 1-2 ступенів має бути не менше 40 учнів. Проводимо паралель з вашим навчальним закладом – тут 36 осіб. Гарантувати, що 40 дітей прийде на 1 вересня, ніхто не може. У вас вже на одного вчителя двоє дітей. Ми понизили ступінь, коли у школах були відсутні діти на 10-11 клас, що фактично у вас уже треба було зробити, - говорить Лариса Коваль, керівник відділу освіти РДА.

На реорганізацію і модернізацію шкіл в районі коштів немає. Потрібної кількісті автобусів, щоб підвозити учнів до опорних шкіл не вистачає. Дороги в ямах та вибоїнах, взимку круті спуски між селами не посипають, хто відповідатиме за безпеку учнів на дорозі не відомо. Але поки проблему, що склалася в сільських школах пропонують обговорити сільським головам, працівникам школи та батькам. Їх закликають вирішити, де знайти кошти на подальше утримання сільських закладів освіти або визначитись, у яку опорну школу хотіли б відвозити дітей.

Щоб вирішити проблему з колодистенською школою, у районному відділі освіти пропонують варіанти – возити дітей у міські школи №1 та 3, адже 2 школа переповнена. Або везти в Соколівоцьку, Майданецьку та Мошурівську загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів, а також Кривоколінський та Кобринівський НВК «дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів».

-Якби не вистачало 10 дітей, а так 4 не вистачає, і хочете закрити. А якщо погодимось возити дітей щоранку, хто відповідатиме за їх безпеку. Бачили, яка дорога страшна – яма на ямі, слизько, не посипана і не розчищена. Хто нам дасть гарантію, що дитина приїде зі школи жива, здорова. Треба буде вставати о 6 ранку, виїжджати о 7, їхати в холодному автобусі. Голодні, холодні, кому вони там треба будуть. Тут на місці, тільки погано дитині стало, подзвонили зі школи, я прибігла. А там як буде?, - питають селяни районних керівників.

У Колодистому є два приміщення школи – старе й нове. В першому знаходиться дошкільний заклад і початкові класи, сільський голова пропонує об'єднати це все в новому, аби трохи зекономити кошти. Щоб школа хоч рік прожила, просять допомоги орендарів.

-Я від школи не відмовляюсь. У нас багато приватних підприємців, якщо вони дадуть кошти, школа буде існувати, але змушувати я нікого не можу. У нашому селі 275 одноосібників, які тримають більше 800 га землі. Коли просив скинутись грішми на ремонт дороги, дало лише 6 осіб. Взяти з бюджету можна тільки тоді, коли туди щось поклав, а наш складає 1 мільйон 300 тисяч гривень, - показує документи селянам сільський голова.

-Держава потихеньку скинула нам утримання техперсоналу, а з наступного року ще й опалення шкіл. Забрала на себе вчительську плату, все решта на районний бюджет. У жовтні місяці ми не виплатили зарплатні за місяць, а дали її в листопаді. Соромно людям в очі дивитись, бо немає з чого платити. Близько 2 мільйонів гривень заборгованості було. На сьогодні педагоги і техперсонал не отримали за грудень зарплатні. І я не знаю, коли вони її отримають. Ця проблема почалась вже з початком року. У минулому – лише із жовтня, - каже Наталія Шпичак, керівник фінансового управління РДА.

У вівторок по обіді сільський голова планує знову спробувати зібрати орендарів і просити їх про допомогу. Школу у Колодистому закривати не хочуть, місцеві скаржаться, що відправляти дітей шкільним автобусом за кільканадцять кілометрів від дому, небезпечно.

- Без допомоги бізнесу і орендарів нічого не вийде. Щоб існував наш заклад, треба близько 820 тисяч гривень (державної субвенції та з місцевого бюджету), а як вони до нас поставились, ви сьогодні побачили. Треба знайти кошти і зберегти школу у тому складі, яка вона є, або призупинити діяльність, - запевняє директор школи Валентина Сарана.

- Один використовує 1 га землі, другий 100 га, тому вам потрібно порахувати і визначити у відсотках, хто скільки має дати грошей на допомогу для школи, радять представники ТОВ «Урочище Журавське».

У Колодистому найбільше земель орендує В'ячеслав Зайченко «Агро Відродження ВВ» - 419 га, Швець Леонід ПП «Сяйво» - 418 га, Чурпіта Петро СВГ «Альянс» 124,78 га, ФГ «Глибочківське» 95,73 га, СФГ «Еталон» 91,86 га, Біленький Анатолій СВГ «Світанок» 46,66 га, Ткаченко Віктор СВГ «Земля і воля» 41,59 га, ТОВ «Урочище Журавське» 29,52га, суборенда, та що тримають люди 65 га.

За рік користування землею орендарі в Колодистому сплачують єдиний податок. Але суми у всіх різні – В'ячеслав Зайченко «Агро Відродження ВВ» - 176,355грн, Швець Леонід ПП «Сяйво» -236,831 грн, Чурпіта Петро СВГ «Альянс»-18,860 грн, ФГ «Глибочківське»-157,203 грн, СФГ «Еталон» суборенда та, що тримають люди 119,55 грн, Біленький Анатолій СВГ «Світанок»-2,256 грн, Ткаченко Віктор СВГ «Земля і воля»-21,200грн, ТОВ «Урочище Журавське»- 62,488 грн, Звенигородське «Лісове господарство»-909 грн, Київстар 6,904грн, ТОВ «Корсунське»-2000 грн, ФОП Ясінський - 31,087 грн.

Який відсоток від вартості землі за договорами платить кожен орендар в Колодистому, дізнатись в Тальнівській ДПІ не вдалось. Відомо, що Леонід Швець сплачує 6% за оренду невитребуваних паїв, а ТОВ «Урочище Журавське» та ФГ «Глибочківське» 10,5% за оренду земель запасу сільської ради. Інші ж сплачують на порядок менше.

Олександра КОВАЛЬ

Читайте також : Керівництво побалакало – по школах заплакали