^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
04.12.2018 11:36
268 переглядів
0 коментарів
Посуд, що можна їсти

У світі невпинно зростає тенденція до заміни поліетиленових виробів (одноразового посуду, пакування з пластику) на альтернативні екопакети. Це зрозуміло, пластик довго розкладається у ґрунті, а під час згоряння виділяє токсичні речовини. Становить загрозу птахам і ссавцям, що гинуть через надмірне пластикове сміття. Утилізувати пластикові пакети складно й нерентабельно.

Три роки тому у країнах Євросоюзу зобов’язали обмежувати використання поліетилену. До 2019 року передбачено зменшити наполовину кількість використаного пластику.

Україна не залишилась осторонь. Ще 2010 року Дніпропетровська корпорація "Біосфера" запустила у виробництво серію пакетів для сміття БІО, що здатні швидко розкладатись. Диво-пакети випускаються під ТМ "ФрекенБок" і продаються у звичайних магазинах. Пакети для сміття БІО виготовлені згідно з європейськими стандартами й мають сертифікат лабораторії Symphony Environmental (Великобританія). Заявлений період розпаду пакета – 3 роки. Виробник гарантує, що після цього пакет розкладеться на екологічно безпечні складові.

А на міжнародному конкурсі університетських стартапів у Данії перемогли відразу два проекти українських учених. Перший – прилад, який може подрібнити будь-що до товщини волосся. Інший – їстівний посуд (мармеладні соломинки, фруктові стаканчики, їстівні пакети) вразив міжнародних фахівців. Його автор викладач сумського аграрного університету Дмитро Бідюк за екологічний винахід отримав перше місце. За його винаходом пакети можна робити з розплавленого полісахариду, а малюнок наносити харчовим барвником. Витримає він до 4 кілограмів ваги. За словами винахідників, на смак пакет нагадує локшину, тому можна використати як прикорм для худоби або ж як добриво. За 10 днів пакет розкладеться у ґрунті.

Не знаю, як щодо їстівних пакетів, а от паперові пакети, плетені сумки-авоськи чи багаторазові полотняні пакети для покупок – це справжня альтернатива шкідливому пластику.

Адже він складає 80% сміття, яке продукує середньостатистична українська сім’я.

Прикро бачити наше місто, вкрите сміттям із поліетиленового пакування, яке вітер ганяє з місця на місце. На жаль, менталітет «місцевого обивателя» не дозволяє відмовитись від улюблених кульочків. Чим більше пакуночків, тим краще. У хлібному магазині, наприклад, кожну булочку чи буханку хліба пакують в окремий пакет. За день сотні таких пакетів тільки в одному магазині. А можна обійтися й без поліетилену.

Баба Галя й Аня торгують на ринку, але паперових пакетів у них немає. «Нам пластикові кульки не шкодять, – кажуть вони. – Паперові пакети не витримають тієї ваги, що людина бере".

У декількох тальнівських маркетах на касі вам люб’язно запропонують пакет: великий, середній чи, може, маленький залежно від покупки. Наше запитання «Чи є у вас інші пакети, не пластикові?» викликає, м’яко кажучи, подив. Про людей, які сповідують спосіб життя з обмеженою кількістю сміття вони, здається, й не чули. Натомість у магазині «Україна» є альтернатива пластику – паперові пакети.

Перехід на безпечну альтернативу не лише зробить життя "зеленішим", а й дозволить значно зекономити у кінцевому підсумку.

Зрозуміло, без чіткого механізму заборон та бонусів, як у Європі, екоборотьба з поліетиленом в Україні приречена на поразку. Тим часом, Київ входить у десятку найбрудніших міст Європи за кількістю сміття, якістю питної води та повітря.

Пора задуматись, правда ?

Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також: Посіяли огірочки