^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
03.12.2018 10:51
780 переглядів
0 коментарів
Посіяли огірочки

Нещодавно тальнівчани «засипали» Фейсбук здогадами, що то кожної ночі яскраво освітлює небо за містом. Одні думали, що то якесь надприродне явище, інші – технічне. Насправді те світло йшло від Тальнівської філії Уманського тепличного комбінату.

– Незважаючи на систему зашторювання, крізь скло теплиць світло потрапляє зовні, створюючи ефект надприроднього явища, – розповідає нашому виданню Юрій Горбаченко, керуючий справами Тальнівського відділення Уманського тепличного комбінату. – У мережі Фейсбук були різні здогадки на цю тему. Та нічого шкідливого й надприродного у цьому немає.

Не слухайте скептиків: тепличне – значить несмачне, з хімією, ненатуральне. Навпаки, тальнівські огірочки й помідори саме для вас, бо вирощені з любов’ю. Уманський тепличний комбінат першим на теренах колишнього СРСР отримав міжнародний сертифікат якості Global GAP, який дозволяє експортувати овочеву продукцію до країн Європи.

У 2000-му році комбінат виграв грант у рамках державної програми голландсько-східноєвропейського співробітництва. Саме тоді на площі 1,8 гектарів теплиць, що знаходились у Тальному, розпочали реконструкцію. Принципова різниця – висота теплиці 5 м, а не традиційні 2,5 м. Замість ґрунту – кокосовий субстрат для кожної рослини з крапельним поливом, через який разом із водою подається увесь необхідний комплекс поживних речовин. Також модернізували систему опалення – більша кількість тонких труб рівномірно розподілена по теплиці, тому й тепло розподіляється відповідно, і можна швидко реагувати на температурні зміни. Усі ці комп'ютеризовані процеси забезпечують спеціальний мікроклімат, який створює ліаноподібним рослинам – помідорам та огіркам – їхні первинні умови зростання.

У 2004 році запустили виробництво. А у 2007 році на 10 гектарах побудували нові сучасні теплиці за голландськими технологіями.

Енергоносії – це найдорожча стаття витрат у тепличному виробництві. До 2011року це був проект з утилізації відпрацьованого газу магістральних трубопроводів газокомпресорної станції. Згодом перейшли на щепі-дрова, збудувавши котельню потужністю 10 МВт. Вже кілька років дрова купують на аукціонах і використовують для опалення теплиць.

– Крім тепла рослинам необхідні ще дві умови: вода і світло, – розповідає керуючий справами Тальнівського відділення. – Звичайні натрієві лампи забезпечують світлом тепличний комплекс. А воду з березня по листопад включно набираємо з Гірського Тікича, крім того збираємо дощову воду у свій ставок і використовуємо для поливу.

Розсадою комбінат забезпечує себе сам. На стадії розсади кожна рослина прививається на дикий корінь, що сприяє підвищенню урожайності та стійкості рослини.

– Ця голландська технологія вимагає від фахівців хірургічних навичок і умінь в прямому сенсі слова, – ділиться секретами наш співрозмовник. – Це єдине в Україні підприємство, яке вирощує розсаду в такий спосіб.

У поточному сезоні 4 гектари площ зайнято під огірками, решта – помідори.

Жодного хімічного розчину для обробітку рослин у теплиці не застосовують, натомість використовують біозахист: штучне заселення комах, що борються із шкідниками.

Наразі у комбінаті за тиждень вирощують 2,5 – 3 кілограми огірків з метра квадратного. Помідор (червоний) у минулому сезоні дав урожайність – 68 кілограм з метра квадратного.

Через дві години після збору, продукція відправляється до логістичного складу в Умані. А вже звідти, відповідно розфасована, на ринки України та Європи.

На комбінаті працює 120 осіб, для яких створено всі необхідні умови: є душові кабінки, пральні, холодильники, мікрохвильові печі для розігріву їжі. Люди працюють по 7 годин на добу, маючи 40-годинний робочий тиждень. На підприємстві є три автобуси, якими довозять людей з різних сіл району.

– Щодо заробітної плати, то вона вища, ніж середня зарплата на інших підприємствах Тальнівщини. Завдяки стовідсотковій премії, зарплати на підприємстві становлять 16-18 тисяч гривень. Працівники кожної з тепличниць отримують зарплату за окрему доглянуту рослину. Це не так, як у колгоспі, тут кожна робітниця має свою площу (дві тисячі рослин). Причому тепличниці бувають верхнього та нижнього доглядів. Це основна умова так званого виробництва з приспуском. Кожна рослина підв'язується на шпагаті, який по мірі росту приспускається, створюючи напрямок рослині, – розповідає 39-річний Юрій Горбаченко з Майданецького. Він перший в історії підприємства керуючий з технічною, а не агрономічною освітою. Працює керуючим Тальнівського відділення з 2013 року. Свою професію любить, до людей ставиться з повагою.

За кожними 2-4 гектарами тепличних площ закріплений агроном-бригадир, завданням якого є навчити тепличницю доглядати за рослиною.

– Спеціальної освіти я не маю, – розповідає тепличниця Аліна з Левади. – Фізичне здоров’я й бажання працювати – дві умови для роботи в теплиці. Людей тут не ображають, дають гроші як потрібно і на лікування й на весілля чи інше. Кращого годі й шукати. У Польщі в теплицях працюють по 12 годин, а у нас – 7.

Ліна ЯЛОВСЬКА