^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
20.11.2018 14:12
487 переглядів
0 коментарів
''Якщо комбайнер не навчиться відчувати техніку, ножі будуть часто застрягати, ламатися''

44-річний Василь Шинкарук з Кобринової Греблі Тальнівського району в середу молотить на полі кукурудзу, щоб вчасно завершити збір зернових до морозів та снігу. Чоловік працює комбайнером понад 17 років. Вперше молотив в колгоспі на радянській «Ниві», тоді з 2003 року – на німецькому комбайні «Клас Лексіон-480». Його вартість у комплекті з приставками та жатками – близько 2,3 млн грн. Техніка має комп’ютерну систему, що фіксує вологість зерна, врожайність та кількість зібраного. На моніторі видно витрати пального і тривалість покосу, параметри друкуються на чеку. Кабіна не пропускає шум, тут є обігрівач та кондиціонер, можна слухати радіо та записаний плейлист. В комбайнах радянського зразка, працювати набагато важче, літом всередині спекотно, чути надмірний шум.

– Після армії працював на тракторі, тоді отримав дозвіл їздити на зернозбиральних комбайнах. На роботу приїжджаємо близько шостої ранку. Треба оглянути комбайн, заправити й за необхідності змастити деталі. Працюємо цілий день. Якщо немає роси, то збираємо урожай і вночі. Найбільше роботи випадає на літо та осінь, а кукурудзу молотимо аж до зими, головне, щоб не надто засніжило, – переминає поранені пальці Василь Шинкарук. – Такі рани залишаються від ремонту комбайну, – показує руки.

Робота комбайнера не лише важка, а й буває небезпечна. У тих, хто працює на старій радянській техніці через надмірний шум виникають проблеми зі слухом. Якщо комбайн не обладнаний кондиціонером, то від сильної спеки можна знепритомніти. Буває, що й техніка не витримує. Тоді комбайни, або їх окремі деталі загораються. Через те, в кабіні є вогнегасник та аптечка.

– Якось і в мене під час роботи комбайна почало диміти. Пішла тяга та й загорілось. Вчасно загасив вогнегасником. Коли так серед поля ламається техніка, ремонтуємо самі, потрібні запчастини привозять. Полагодити намагаємось швидко, щоб довго не простоювати, – пояснює Василь. Подумавши додає, – якщо комбайнер не навчиться відчувати техніку, ножі будуть часто застрягати, ламатися, робота буде стояти.

Якщо посеред спекотного дня починається сильна злива, техніку женуть до узбіччя, потім залишають на полі під охороною. Кілька днів не молотять, чекають поки просохне земля.

На одному комбайні позмінно працює екіпаж з двох комбайнерів. Переважно це чоловіки середнього та старшого віку, молоді мало.

– Коли вночі молотимо, часто бачимо як бігають лисиці, зайці та дикі кози. Якось під ножі потрапив кабан, їх у кукурудзі багато спить. То що вже поробиш, з хлопцями посмажили шкварок на вечерю, – пригадує Василь Шинкарук.

Щоб на роботі не заснути, чоловік постійно лузає насіння, кава не допомагає.

– За день обробляю в середньому 50 гектарів. Якщо є машини на полі і вивіз нормальний. На сьогодні залишається ще до 1000 га кукурудзи. Цей рік змолотили 2300 га повністю з ранніми зерновими та кукурудзою.

Василь Шинкарук має дружину та двох дорослих синів, тримає господарство. Коли хлопці були малі, брав з собою на роботу в поле. Обоє навчаються на сільськогосподарських спеціальностях.

Зараз усе менше молодих спеціалістів йдуть працювати комбайнерами, трактористами та механізаторами. На пошукових сервісах work та robota.ua лише за останній місяць по Україні в пошуках вакансій 94 трактористи, механізатори. Це чоловіки віком від 25 й до 55 років. Роботодавці в містах пропонують оплату від 10 до 18 тис. грн. плюс премії та бонуси, обіцяють соціальний пакет та офіційне працевлаштування.

– Всього в районі 355 безробітних. Із них спеціалістів сільськогосподарських професій – 140 осіб. В класифікаторі професій, комбайнерів немає, вони рахуються як трактористи, механізатори. Такі вакансії актуальні в сезон жнив. На зиму, здебільшого, знову стають на облік в центр зайнятості. Допомога по безробіттю залежить від стажу роботи і їхньої заробітної платні… За замовленням роботодавців, ми безкоштовно проводимо навчання на категорію В1, яка дозволить кермувати комбайнами, – інформує Світлана Савченко керівник Тальнівського районного центру зайнятості.

Комбайнерам платять не від урожайності, а від обмолоченої площі. За оброблений гектар землі підприємці дають (від 90 до 110 грн). Гроші ділять порівну на екіпаж. У районі працює 184 комбайни.

За даними Управління агропромислового розвитку та економіки у Тальнівському районі є 184 комбайни.

Анна ДРАГУН

Читайте також : "Земля - не спекулятивний козир у руках можновладців і ділків''