^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
14.11.2018 15:31
425 переглядів
0 коментарів
Цей підступний цукровий діабет…

Діабет – дуже небезпечна й підступна хвороба, якщо його не контролювати, це може привести до пошкодження кровоносних судин, сліпоти, ниркової недостатності, ампутації нижніх кінцівок.

Анна Гончарик, лікар-ендокринолог Тальнівської ЦРЛ, відповіла на питання і розповіла, чому виникає цукровий діабет, як поводитися людині з таким захворюванням і чи потрібно дітям проходити обстеження в ендокринолога.

– Анно Миколаївно, сьогодні число хворих на цю недугу невпинно зростає. З чим це пов’язано?

– Почати потрібно з того, що діабет буває першого типу і другого типу. Першого виникає найчастіше через генетичні схильності або вірусні інфекції. І люди все життя повинні вводити інсулін.

Неправильний і малорухливий спосіб життя, надмірна вага – це основні причини збільшення хворих другого типу. У них збережена якась секреція інсуліну підшлунковою залозою. Вони приймають таблетки або використовують інсулін в поєднанні з іншими препаратами.

10-15% усіх хворих на діабет- першого типу і 85-90% – другого. Проте підступність хвороби другого типу в тому, що вона протікає приховано й на момент виявлення уже має 8-10 років. Через це важливо проводити ранню діагностику.

– Які ознаки повинні насторожити пацієнта, щоб він звернувся до ендокринолога?

– Спрага і часте рясне сечовипускання. Хоча дуже часто діабет протікає безсимптомно протягом багатьох років, тобто існують якісь мінімальні симптоми, але з ними можна жити, працювати, вести звичайний спосіб життя. Подумаєш, зайву склянку води випив. Нічого ж не болить. Пізніше пацієнти приходять до лікаря вже з ускладненнями, тому що захворювання вчасно не було діагностовано, і в організмі вже сталися якісь зміни. Буває, що до ендокринолога пацієнта направляють фахівці інших профілів. Наприклад, людина втратила зір. Він звернувся до лікаря, офтальмолог подивився і каже: «Проблеми пов’язані з діабетом». Або, скажімо, людина здала кров, пройшла обстеження, і лікар випадково виявив підвищення вмісту цукру в крові.

– Як бути людині, якій поставили діагноз «цукровий діабет»? Обмежувати себе?

– На жаль, діабет не виліковується. Все життя, як я вже говорила, доведеться приймати препарати і обов’язково контролювати цукор крові. Крім того, слід змінити спосіб життя: більше рухатися, дотримуватися дієти. Голодувати, звичайно, не треба. Просто трохи зміниться обсяг їжі і набір продуктів.

– Який має бути раціон хворого?

– Перевагу треба надавати продуктам багатим на клітковину: овочі, в якійсь мірі фрукти, білки. Важливо обмежувати вуглеводи з високим глікемічним індексом, які дуже швидко всмоктуються в кров і підвищують цукор. Тобто, наприклад, капуста – це теж вуглевод, але всмоктується дуже повільно і поступово. А з цукерок або бананів вуглеводи потрапляють в кров швидко.

– Кажуть, діабет розвивається у ласунів. Чи це правда?

– Звичайно, в цьому частка правди є. Тому що ласуни зазвичай мають зайву вагу, а зайва вага – це жирова тканина, що є гормонально активним органом. Особливо в області живота. У людей з великим об’ємом талії ризик захворіти значно більший. Чому? Тому що жирова тканина виділяє гормони, які «працюють» проти інсуліну. Він хоч виробляється, але не працює належним чином. Велика кількість його сприяє відкладенню жиру й підвищенню апетиту. Виходить своєрідний круговорот: чим більше їм, тим більше вага, чим більше вага, тим більше їм. Через те потрібно слідкувати за індексом маси тіла, що дозволить оцінити ризики для здоров’я.

Індекс маси тіла розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних).

Наприклад, визначимо індекс маси тіла для дорослої  людини, яка важить 63 кг при зрості 172 см:

ІМТ = 63 / 1,72×1,72 = 21,3

Якщо ваш індекс маси тіла 25 і вище, у вас надмірна вага.

Окружність талії – другий важливий об’єктивний показник, який доповнює ІМТ і також відображає ризик захворювання на діабет.

Найнижчий ризик розвитку небезпечних хвороб у жінок з окружністю талії до 79 см. Окружність талії 80-87 см свідчить про підвищення ризику, а показник 88 см і більше є ознакою високого ризику у жінок.

Оптимальна окружність талії у чоловіків – до 93 см. Показники окружності талії у чоловіків ≥94 см та ≥102 см асоціюються з підвищеним ризиком небезпечних захворювань.

– Які пацієнти перебувають в групі ризику?

– Чим старша людина, тим більше у неї шансів захворіти на діабет. Основна кількість – це люди після 50 років. До групи ризику належать також люди з ожирінням та надмірною масою. Якщо жінка народила дитину вагою понад 4 кілограми, то до групи ризику належить як мама, так і малюк. На сьогодні доведена й генетична схильність до цукрового діабету.

– А чи потрібно дітям проходити обстеження в ендокринолога?

– Якісь планові не треба. У них діабету другого типу практично не буває. Але якщо у дитини зайва вага, контролювати цукор, звичайно ж, необхідно. Взагалі у дітей діабет протікає досить яскраво, з великою кількістю симптомів, що пропустити його просто неможливо. Симптоми точно такі ж, як і у дорослих: спрага, зниження ваги.

– До Вас часто звертаються пацієнти? Або як часто Ви виявляєте в процесі обстеження діабет?

– 4% населення Тальнівського району стоїть на обліку в ендокринолога. А реальна кількість у 2-3 більша.

– При діабеті людина не худне, а навпаки, набирає вагу?

– Бувають різні ситуації. Якщо інсулінова недостатність, яка може бути і при першому, і при другому типах, то в цьому випадку людина худне. Якщо набирає вагу, це, швидше за все, надлишкова секреція продукції інсуліну в організмі, яка підвищує апетит, але цей інсулін не працює. Насторожити має і зниження ваги, і надбавка у вазі.

– Анно Миколаївно, побажайте або порадьте щось читачам «Нового дзвону».

– Я раджу кожному пацієнту після 40 років досліджувати глюкозу крові незалежно від самопочуття. На жаль, діабет розвивається безсимптомно, і виявити його можна тільки при лабораторному дослідженні, здавши аналізи на глюкозу крові і глікований гемоглобін. Здоров’я вам і вашим рідним.

Розмову вела Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також : Наш лікар: медична реформа в дії