^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
08.11.2018 12:01
369 переглядів
0 коментарів
''Земля - не спекулятивний козир у руках можновладців і ділків''

Є у Тальнівському районі чудове село Лісове. У час, коли осіннє листя вкриває землю, ніби готуючи до зими, воно набуває особливого спокою й краси. Цей спокій іде від землі й від людей, що працюють на ній.

Сьогоднішня розповідь про таку людину – фермера Олександра Цимбала.

Сільська дорога привела у край села, де видніється гарна хата й господарство. Тут на нас чекає Олександр: «Що, ви шукали маєток з високими мурами? Ось так живе український фермер, – і бідкається, - я завжди переживав за село, бо розумію, що у селі має бути цикл: і ферма, і соціальна сфера. А то позабирали землю і про село забули. Куди не поїдь – села практично немає: Кіровоградщина, Херсонщина – залишились маленькі хутори. Нехай буде тисяча чи дві населення, але село має бути. Люди хочуть працювати на землі, але їм треба допомогти або хоча б не заважати".

Своє господарство він організував у 2000 році. Взяв в оренду 30 гектарів землі під фермерство й почав працювати. Згодом додалися ще й паї, які поздавали в оренду друзі, рідні.

– Землю фермерам у 2000 році спихали, як ви розумієте, не найкращу: всякі ярки, горби, кручі – невдобки, одним словом. Оцей клинець, що ви бачите за хатою, це моя найкраща земля, бо рівна. Колгосп на цій землі ніколи нічого не отримував. Я ж навчився вирощувати всі культури. А це ж треба було викорчувати чагарники, вивести бур’яни. Коли нарешті отримав прибутки, з’явилось бажання працювати. А то думав – покину все й поїду в Київ.

Був час, коли Олександр разом з кумом працював у столичній фірмі «Еллан», яка займалася будівництвом трансформаторних станцій та підстанцій. Все було б добре, але житла у Києві не було, а у Лісовому якраз будинок звів. Два роки на роздоріжжі й нарешті вибір: повернутись у село й організувати ще один «Еллан», тільки трохи інший.

За освітою Цимбал електрик, закінчив технікум електрифікації, а після служби в армії – Українську сільськогосподарську академію за спеціальністю механізація сільського господарства. Здобувши освіту, повернувся у рідне село, де працював головним інженером у місцевому колгоспі.

– Мав добрих учителів: Петра Теофановича Рушая та Андрія Анатолійовича Сухореброго, які багато чого навчили, й до землі вони навернули, – згадує Олександр Євгенійович своїх наставників. – Вони навчили землю правильно обробляти, застосовуючи сівозміну.

Нині фермер вирощує всі культури. У цьому році урожай непоганий: соя й соняшник дали по 26-27 центнерів з гектара, ячмінь – 43, пшениця – 55, кукурудза – 85 центнерів з гектара.

– Спочатку техніку для обробітку землі доводилось наймати. А наймана техніка, звісно, не завжди вчасна. Земля на горбах не буде чекати, тому довелось всю необхідну техніку придбати, – розповідає фермер. – Спершу купив трактор МТЗ-82 та поступово інвентар до нього. Як та дитина, потроху на ноги спинався. На даний час лише комбайн наймаю.

Всі радощі й турботи життя розділяє з Олександром Євгенійовичем його дружина Наталя, що працює головним бухгалтером у господарстві «Еллан». А за сумісництвом ще й мама двох синів та донечки Софійки.

Сьогодні фермерське господарство Олександра Цимбала міцно тримається на ногах, вчасно сплачує податки, працює без боргів. Крім того, фінансово підтримує сільську громаду у проведенні різноманітних свят. Та і оранка, сівба, завезення дров для пенсіонерів не обходяться без Цимбала.

За активність та чітку громадянську позицію колеги неодноразово обирали Олександра Цимбала головою Асоціації фермерів Тальнівського району.

– Хочеться, щоб село не тільки виживало, а жило повноправно й процвітало. Люди у селі розумні й працьовиті, але влада завжди їх дурить, маніпулюючи законами й податками. Земля не повинна бути спекулятивним козирем у руках можновладців та ділків. Вона – єдина наша годувальниця, і працювати на ній мають ті, хто живе на цій землі. Тоді і воздасться нам сторицею, – мріє вслух фермер…

Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також: Осінній базар вражає різноманіттям барв, смаків, товарів