^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
03.11.2018 12:32
272 переглядів
0 коментарів
Бізнес у тіні

Починаючи з 5 жовтня в Україні відповідно до розпорядження Кабміну «Про заходи, скеровані на детінізацію відносин у сфері зайнятості» стартували масові перевірки компаній щодо працевлаштування найманих працівників. Цю місію виконують Держслужба з питань праці, Державна фіскальна служба, Пенсійний фонд України, Нацполіція та інші органи виконавчої влади. За порушення трудового законодавства встановлено нові штрафи, зокрема:

– за недопущення інспектора з праці до перевірок – 372,3 тисяч гривень;

– за оформлення співробітника на неповний робочий день, без оформлення трудового договору – 111,7 тисяч гривень за одну особу;

– за неправильно встановлений розмір зарплат (якщо роботодавець частину зарплати виплачує у конверті) – 37,2 тисяч гривень.

Першими під підозрою опиняються ті компанії, де працівники отримують мінімальні зарплати, це насамперед підприємства малого та середнього бізнесу (торгівля, ресторанний бізнес, сфера послуг, пасажирські перевезення). Мета таких перевірок – вивести із тіні працівників, що працюють неоформленими, тобто в тіні. Це позбавляє їх достойної пенсії, багатьох пільг, зокрема допомоги по безробіттю, субсидії.

«За оцінками різних експертів, нині в Україні працюють у тіні 45-50 % усього бізнесу – це величезна проблема для життєдіяльності країни та кожного її громадянина» – пише «Урядовий кур’єр».

На «нові» штрафи у Тальному поки що ніхто не попався. Як зазначає нашому виданню інспектор з праці – юрист міської ради Володимир Володін:

– У наших пріоритетах не накласти штрафні санкції на недобросовісних роботодавців, а змусити їх вивести з тіні і оформити відповідно до вимог чинного законодавства незадекларовану робочу силу. З цією метою проводяться профілактичні бесіди (три бесіди проведено, починаючи з 5 жовтня). А санкції – це остання міра в боротьбі з тіньовою робочою силою.

Своє негативне ставлення до таких нововведень висловлюють підприємці та представники бізнесу:

– Держава хоче за рахунок малого й середнього бізнесу закрити дірку у пенсійному фонді. Торгів немає, висока орендна плата, захмарні ціни на пальне, ото й мусимо платити в конвертах. Більше не посилимо, – висловлює своє обурення фізична особа-підприємець із Соколівочки.

На думку іншого підприємця із Майданецького, усе це в найближчому майбутньому загрожує ще більшим закриттям підприємств малого та середнього бізнесу:

– Я не маю можливості платити людям більше, ніж 3200. Доходи не позволяють. Намагаюсь дотримуватись «букви» закону, та не завжди виходить. Щоб якось втриматись на плаву, доводиться економити. У конвертах зарплати не плачу, а от більше дівчатам не можу дати. Як варіант скоритити одного працівника, що теж не реально. А штрафами проблему не вирішиш. Краще я «зверну» свій бізнес та в Польщу поїду.

Іншого керівника невеликої фірми (прізвище відмовляється називати), куди ми звернулися за коментарем, хвилює, чому урядовці не виводять із тіні великі підприємства, які свого часу були нелегально приватизовані, не проводять їх інвентаризацію та інвентаризацію землі, на якій вони розташовані.

«Це і є тіньовий бізнес, з яким треба боротися», – переконаний він.

Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також: ''Грошей не дамо, але ви тримайтесь''