^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
31.10.2018 11:54
331 переглядів
0 коментарів
З лисянськими сімейними лікарями укладають декларації жашківчани і кияни

Саме первинна медична допомога в процесі реформування галузі охорони здоров’я покликана виконати основне її завдання – наблизити якісну кваліфікаційну медичну допомогу до кожної сім'ї та людини за місцем її проживання. Для цього були створені Центри первинної медико-санітарної допомоги, в тому числі і в нашому районі. Сьогодні наша розмова з головним лікарем комунального некомерційного підприємства «Лисянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Тетяною Коптєвою.

– Тетяно Леонідівно, пройшло майже півроку як запрацював ваш Центр. Що за цей час вдалося зробити, чи відчули декларовані урядом зміни пацієнти і лікарі?

– Світовий досвід свідчить, що розвиток первинної допомоги на засадах сімейної медицини є найефективнішим засобом досягнення справедливого розподілу і раціонального використання коштів та підвищення результативності роботи усієї галузі охорони здоров'я. На сьогодні в Україні на первинному рівні починають і закінчують лікування до 30 відсотків пацієнтів у містах та до 50 відсотків – у сільській місцевості. Це надзвичайно відповідальна і важка ділянка роботи, яка до цього часу проводилась формально, не отримувала достатнього фінансування. Тож, починаючи з травня цього року, ми практично по-новому відкриваємо для себе і пацієнтів первинну ланку медичної допомоги. До її складу входять структурні підрозділи: 5 амбулаторій, 31 фельдшерсько-акушерський пункт, медичні кабінети. Чи відчули ми зміни на краще? Безперечно, так. Завдяки виділеним районною радою 308 тисячам гривень повністю комп’ютеризували в Центрі робочі місця підключилися до електронної системи охорони здоров’я України. Благодійний фонд народного депутата Валентина Ничипоренка посприяв заміні вікон, яким уже 50 років, на металопластикові, на останній сесії районної ради було вирішено будувати нову лікарську амбулаторію в Почапинцях, на початку жовтня уклали договір з Національною службою охорони здоров’я України, яка фінансуватиме роботу сімейних лікарів. Їх заробітна плата має становити не менше 15-16 тисяч гривень на місяць.

– Чи достатньо у нас сімейних лікарів, як відбувається процес їх обрання населенням і підпис декларацій?

– Наразі в районі працює десять лікарів сімейної медицини. Медичні декларації з ними підписали вже 60 відсотків населення району. Загалом це 14487 осіб. Слід зауважити, що частина людей обрала собі лікарів поза межами району. Натомість жителі інших районів, областей, а це вже майже 300 осіб, віддали перевагу лисянських лікарям. З них 165 осіб – мешканці сіл Павлівка і Тинівка, Жашківського району, яким зручніше добиратися до Виноградської амбулаторії, ніж до свого районного центру. Є навіть з Києва. З кадрами, і лікарів, і фельдшерів, у нас загалом проблема. Не секрет, що найбільш кваліфіковані з них виїжджають, шукаючи вищі заробітки за кордоном. На тих, що залишилися – навантаження значно зросло, але вони не ремствують і налаштовані надавати якісну медичну допомогу всім, хто її потребує. Виходимо із ситуації як можемо. У чотирьох ФАПах працюють сумісники – фельдшері, які наїжджають з сусідніх сіл. А от у Кам’яному Броді фельдшер звільнився, і знайти йому заміну ніяк не вдається.

– Тетяно Леонідівно, із жовтня в Україні традиційно розпочинається сезон захворюваності на грип і гострі респіраторні інфекції. Що потрібно робити вже зараз аби не захворіти?

– В Україні, нагадаю, на 2018-2019 рік прогнозують одразу три штами вірусу грипу: Мічіган, Сінгапур, Колорадо. Важко передбачити протікання захворювання цього року. Торік, на щастя, все обійшлося без ускладнень і великої кількості хворих. Найбільша проблема в тому, що люди вважають застуду та грип одним захворюванням. Застуда виникає не від переохолодження, а від вірусної інфекції. При ній температура рідко піднімається вище 38 градусів, на відміну від грипу. Там позначки часто сягають і 40, Кашель при застуді з’являється відразу, а при грипові – на другу-третю добу. Здавалося б, симптоми схожі, але важливо слідкувати за часом їхніх проявів. Від цього залежить і лікування. Найбільший ризик зараження – у закритому приміщенні чи транспорті. Людина з кашлем на вулиці не заразить. Насамперед грип вражає осіб зі слабким імунітетом і тих, чия робота пов’язана з людьми – лікарів, учителів, продавців і водіїв громадського транспорту. Слабкий імунітет мають діти, вагітні, люди старшого віку, з ожирінням, діабетом і серцево-судинними захворюваннями. Перша – це щеплення від грипу, які дають організму імунітет від певного штаму. Вакцини корейського виробництва з’являться в аптеках вже найближчим часом. Але з ними можна не вгадати і захиститися зовсім не від тих, які циркулюватимуть цього року. Але є універсальний рецепт, який може вберегти від підступної хвороби: потрібно повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми. А ще регулярно провітрювати приміщення, робити вологе прибирання, частіше мити руки і уникати контактів з хворими.

Олександр ЩЕРБАТЮК

Читайте також: Центральний госпітальний округ у Звенигородці до реформи готовий