^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
03.10.2018 18:24
1219 переглядів
0 коментарів
Чи треба вакцинуватись? Грип уже на порозі

Завдяки вакцинації організм виробляє імунітет до певних інфекційних хвороб. З одного боку це добре, з іншого – виникають побоювання щодо безпечності цієї процедури.

Заступник головного лікаря Тальнівської районної лікарні Наталія Тимченко розповіла про можливі побічні ефекти від вакцинації, про час, коли найкраще робити щеплення, а також вказала, яких правил слід дотримуватись, щоб не заразитись грипом.

– Наталіє Геннадіївно, з першою осінньою прохолодою до нас приходить і сезон захворювань на ГРВІ та грип. Чи є істотна різниця між цими захворюваннями?

– Найголовніша відмінність в тому, що після ГРЗ, через тиждень людина повністю відновлює і починає вести свій звичайний ритм життя, не згадуючи про недавню недугу. А ось після грипу відновлювальний період затягується на тривалий час, ще протягом наступного місяця людина може відчувати наслідки перенесеного грипу, організм набагато сильніше страждає, імунній системі потрібно більше часу для реабілітації. Астенічний синдром чи просто занепад сил може проявлятися у людини, яка перехворіла грипом у вигляді перепадів артеріального тиску, запаморочення, зниження апетиту, людина швидко втомлюється, відчуває слабкість. Тяжкі форми грипу призводять у деяких випадках до менінгіту, запалення легень, що може закінчитись летально у деяких груп людей.

– Ще раз пригадаємо симптоми цього небезпечного захворювання.

– Грип, на відміну від інших респіраторних захворювань, має такі клінічні ознаки: раптова поява гарячки (температура тіла вище 38,5°C), біль у м’язах та суглобах, інтоксикація, виражена слабкість. Ні кашлю, ні нежиті в перші дні найчастіше немає, на відміну від інших респіраторних вірусів. Приєднуються вони вже пізніше, на 2-3 день. Ще одна особливість – біль за грудиною, там знаходиться трахея – це те місце, де вірус максимально реалізовує свою дію.

– Наталіє Геннадіївно, а які категорії населення належать до груп ризику?

– Це, перш за все, діти до 5 років, вагітні жінки, хворі на цукровий діабет, з бронхіальною астмою, з серцево-судинними захворюваннями, люди похилого віку та з надмірною масою тіла. Ну, і звичайно, всі, хто працює в багатолюдних місцях (вчителі, лікарі, продавці, водії громадського транспорту).

– Дітям якого віку можна робити щеплення, щоб запобігти цьому захворюванню?

– Дітям від шести місяців можна робити щеплення проти грипу. Основне, щоб дитина була абсолютно здорова.

– Вагітні жінки теж у групі ризику. Чи можна вакцинуватись під час вагітності та годування груддю?

– Усім вагітним жінкам на будь-якому етапі вагітності та тим, що годують груддю, слід вакцинуватись проти грипу з метою профілактики захворюваності як матері, так і дитини.

– Як стверджують медики, імунітет нашого організму до вірусу грипу формується протягом 2-3 тижнів. Тобто, зараз найкраща пора зробити вакцинацію?

– Так, нині саме час подумати про щеплення від грипу, оскільки щороку епідемічний сезон грипу триває орієнтовно з вересня – жовтня по березень – квітень. У цей час є найбільший ризик заразитися небезпечним недугом. Хоча вакцинацію можна зробити впродовж усього сезону.

– Наталіє Геннадіївно, якщо людина перехворіла у цьому сезоні на грип, чи потрібно вакцинуватись?

– По-перше, ще не зрозуміло, чи людина хворіла на грип чи звичайне ГРЗ. А основне, щоб люди зрозуміли, що вакцинація – це не панацея: прищепився – і не захворів. Вакцина лише гарантує, що хвороба протікатиме у легкій формі та без ускладнень.

– Я знаю, що багато батьків відмовляються від щеплення дітей проти грипу через неприємні побічні ефекти. Як уникнути ускладнень після щеплення?

– На жаль, передбачити реакцію дитини не завжди можливо. Особлива увага приділяється дітям з алергією на курячий білок (більшість сучасних вакцин створюється з використанням цього продукту). Крім алергії, можливі інші реакції організму: озноб, підвищення температури до 38°C, біль та почервоніння у місці введення препарату. Проте подібні проблеми самостійно проходять протягом 2-3 днів. У той час як ефективність вакцинації досягає 75-90%.

– За статистикою, в Україні проти грипу вакцинують 0,4% населення, тоді як у США – 60%. Яка кількість населення вакцинується у Тальнівському районі?

– У даний час спостерігається тенденція до зменшення кількості вакцинованих від грипу. Мабуть, це пов’язано з ціною на вакцину, що перевищує 200 грн. Коли вакцина коштувала 50 гривень, бажаючих зробити щеплення було у рази більше. Проте слід пам’ятати, що ефективні препарати для лікування грипу, такі як Таміфлю, Реленза набагато дорожчі від вакцини.

– Я спробувала довідатись у центральній районній аптеці про наявність вакцини від грипу та ціну на неї. Мені повідомили, що вакцину завезуть у другій декаді жовтня. Ціна поки що не відома. Отже, поки вакцина відсутня в аптеці та лікарні, яких елементарних правил слід дотримуватись, щоб не заразитись грипом?

– Будь-коли, а особливо в період сезонного грипу, важливо:

 повноцінно харчуватись, висипатись, уникати перевтоми;

 регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання;

 частіше мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту;

 уникати скупчень людей, особливо контактів з хворими.

– Дуже вам, Наталіє Геннадіївно, вдячна за розмову. Ви переконали мене, сподіваюсь, і більшість наших читачів зробити щеплення проти грипу, бо сучасній людині ніколи хворіти та й лікування обійдеться дорожче, ніж вакцинація.

– Дякую і вам. Будьте здорові, не займайтеся самолікуванням, і в разі потреби своєчасно звертайтесь до лікаря.

Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також: Чим зайняти школяра: дитячі гуртки в Тальному