^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
03.10.2018 12:30
1319 переглядів
0 коментарів
У Катеринополі говорили про контрацепцію

Починаючи з 2007 року, 26 вересня відзначають Всесвітній день контрацепції. Згідно із задумом організаторів цей день має привернути увагу громадськості до проблем, які виникають внаслідок неправильного статевого виховання і зневаги до засобів контрацепції. Його мета − добитися зниження кількості непланованих вагітностей.

"За даними ВООЗ, щороку у всьому світі у 80 млн. жінок настає небажана вагітність. 20 млн. роблять аборти, внаслідок яких 68 тисяч жінок щорічно гине. За даними МОЗ України, показник небажаних вагітностей (10,66 на 1000 жінок фертильного віку), значно перевищує рівень в країнах Європейського Союзу (в середньому 5,0 на 1000 жінок репродуктивного віку)", − пишуть на сайті "Вголос".

Цього року до висвітлення цієї делікатної проблеми долучилась і катеринопільська громадськість. Кілька днів поспіль місцеві медпрацівники розповідали катеринопільчанам про засоби контрацепції, розпочали з райлікарні й продовжили в навчальних закладах та посеред вулиць. І варто зауважити, що така акція мала успіх, люди, а особливо підлітки, з інтересом вислуховували поради медиків, ставили запитання, брали активну участь у проведених вікторинах.

Зважаючи на важливість та актуальність даної теми, районний гінеколог Ольга Назаренко дала також інтерв’ю журналістам.

Отже, що таке "контрацепція" і для чого вона потрібна?

− Це запобігання вагітності. Якщо говорити конкретніше, то йдеться, власне, про застосування різноманітних методів, які запобігають настанню вагітності. У буквальному перекладі слово "контрацепція" трактується як "проти запліднення". Саме контрацепція є одним із найдієвіших способів профілактики абортів. Як це буває в житті, коли молода жінка не сприймає свою вагітність, не налаштована на неї, ще не готова до появи в її житті дитини, вона наважується на таку серйозну операцію, як аборт. А це є і психологічною травмою, і фізичною. Отже, контрацепція – це метод, який дає можливість молодим жінкам не тільки запобігти небажаній вагітності, а й мати свідомий вибір, свідоме ставлення до того, коли народжувати, у якому віці.

Які контрацептиви підходять для молодих дівчат, які ще не народжували?

− Для молодої людини, у якої немає постійного партнера, однозначно підходять тільки бар’єрні методи контрацепції (презервативи), оскільки це не лише захист від небажаної вагітності, а й, перш за все, запобігання статевим інфекціям. Нормальний гормональний гомеостат у жінки формується у віці до 22 років. До 22 років у жінки формується і встановлюється адекватний місцевий імунітет. В організмі все дуже добре продумано, і він має системи захисту від інфекцій (якщо жінка зустрілася з інфікованим чоловіком, то в більшості випадків вона не захворіє, за умови, що у неї хороший місцевий імунітет). Стародавні римляни з цього приводу казали: "Дівчина, яка залишається незайманою до 22 років, отримує заступництво богині Венери".

Не секрет, що молодь має ранні статеві стосунки, але їх небезпека полягає не лише в настанні небажаної вагітності, а ще й у поширенні різноманітних інфекцій. Це і вірус папілом (якщо дівчина розпочне статеві стосунки у 15 років, то вже у 25 може мати рак шийки матки), ВІЛ, гепатити, сифіліс, гонорею, хламідіоз.

Тому для молоді на першому місці – саме бар’єрні методи контрацепції. Якщо ж є постійний партнер, молоді люди перебувають у шлюбі, пара пройшла обстеження у лікаря, то можна переходити на будь-які інші методи захисту. Найбільш вивченими на сьогодні є гормональні контрацептиви, а тому фахівець може об’єктивно підібрати їх для кожної вікової групи.

Чи можна самостійно обирати гормональні методи захисту?

− На початковому етапі потрібне консультування. Вже згодом жінка повинна відвідувати лікаря-гінеколога хоча б раз на рік. Але спочатку потрібно прийти до фахівця і порадитися, що краще обрати.

Чи існує 100%-ий метод захисту від незапланованої вагітності?

− За умови правильного використання сучасні контрацептиви дають 99,9% захисту.

До якого лікаря потрібно звернутися аби правильно підібрати контрацептиви?

− Насамперед потрібно звернутися за консультацією до лікаря-гінеколога, адже самостійно можна обрати не той препарат, не те дозування, не в тому режимі. Якщо вже так склалося, що дівчина починає статеве життя і не планує вагітність, проте має одного партнера й хоче обрати гормональний контрацептив, то може це зробити. Але вона все одно повинна прийти до лікаря. Крім того, дівчина має бути впевнена, що партнер – здоровий. Юнаки, чоловіки не люблять обстежуватися, і тут також варто говорити про порядність, відповідальність чоловіка. Проблеми чоловічих статевих інфекцій у ранньому молодому віці можуть обернутися у дорослому віці простатитами, проблемами з потенцією, безпліддям. Тут звичайно на допомогу прийде андролог.

А які протипоказання можуть викликати контрацептиви?

− Для бар’єрних контрацептивів (презервативів) протипоказань взагалі немає. Внутрішньоматкова контрацепція – це не для молоді, а от гормональна – протипоказана при захворюваннях печінки, варикозному розширенні вен, варто бути обережним і тим, хто курить. Загалом, протипоказань в останньому випадку більше для людей дорослого віку, а для молоді найважливіший момент – постійний партнер. І якщо його немає, то підходять тільки бар’єрні методи захисту.

До речі, коли йдеться про гормональну контрацепцію, то її треба використовувати тоді, коли вона потрібна.

Чи підходить для молоді природній метод контрацепції?

− Так, але при цьому в дівчини мусить бути регулярний цикл, один партнер і відповідальне ставлення: не кожна юна особа у сучасному ритмі життя прискіпливо приглядатиметься до змін у своєму організмі. Адже за парами, роботою, вечірками забуде порахувати, записати… Утім природній метод контрацепції справді найбезпечніший і не затратний.

Хто з двох партнерів повинен нести більшу відповідальність: хлопець чи дівчина?

− З наукової точки зору, є три фази формування стосунків між чоловіком і жінкою: платонічне лібідо, коли молоді люди разом дивляться фільми, читають книжки, прогулюються містом і цього цілком достатньо. Далі формується еротичне лібідо, коли хочеться взяти за руку, притулитися, обійняти. І аж тоді йдеться про сексуальне лібідо. Коли людина проходить всі три етапи, то у неї формується правильний алгоритм інтимних стосунків. І якщо у пари виникає проблема в інтимних відносинах, тоді це не переростає у трагедію, жінка не шукає іншого чоловіка, а чоловік іншу жінку. У них проблеми лише в сексуальній сфері, але ж залишаються ще дві складові їхніх взаємин. А якщо у 15-річної дівчини перше знайомство відразу закінчується сексом, то в дорослому віці вона вже не знатиме, що таке справжні стосунки, адже не пройшла ті дві попередні фази. Тому потрібно повернути красу стосункам, щоб не було небажаних вагітностей, не було інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Які поради дівчатам як майбутнім матерям, щоб зберегти репродуктивне здоров’я?

− Кажуть, що справжня жінка повинна їсти, як пташка, поводити себе, як мишка, і бути спокійною, як лев. І в цьому є доля істини, бо мусить існувати правильна психологічна гігієна, бажано уникати стресових реакцій, має бути мудре ставлення до життя, до спілкування з молодими людьми, до бачення себе в цьому світі. Звичайно, здоровий та правильний спосіб життя, раціональне харчування. Молоді хочеться "повідриватися" в нічному клубі, це нормально, але не потрібно перевтомлювати організм. Треба забезпечити себе максимальною кількістю позитивних емоцій. Не менш важлива й вага тіла: надмірна – погано, недостатня – погано, постійні її коливання – теж не дуже добре, адже це все приводить до гормонального дисбалансу!!!

Для репродуктивного здоров’я важлива й профілактика статевих інфекцій, адже ніщо не буває "просто так".

Сподіваємось, що поради мудрої жінки і прекрасного фахівця своєї галузі стануть у нагоді юному поколінню. І пам’ятаймо: "Контрацепція – це ваше життя і ваша відповідальність".

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Марія Сурженко та Ніна Гень скоро вичерпають свій ліміт з набору пацієнтів