^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
13.07.2018 10:10
808 переглядів
0 коментарів
Медична декларація: чим раніше, тим краще

1 квітня стартувала офіційна національна кампанія з вибору лікаря: українці укладають декларації із сімейними лікарями, педіатрами та терапевтами. Про це розповідає головний лікар Тальнівського Центру первинної медико-санітарної допомоги Анна Данилюк.

– Як тільки ми отримали ліцензію, яка дала нам право зареєструватись в системі ''EHealth'' (це електронна система охорони здоров'я, що забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління медичною інформацією в електронному вигляді) відразу почали укладати декларації з пацієнтами, – говорить Анна Вікторівна.

До 2,5 тисячі тальнівчан уже підписали декларації, – продовжує лікар.

Щоб підписати договір собі та дитині, достатньо принести документи, які підтверджують особу.

Щоб підписати декларацію дитині, не обов'язково її вести з собою в лікарню. Для цього достатньо будь кому із батьків мати при собі свідоцтво про народження дитини до 14 років, а також свій паспорт, ідентифікаційний код та телефон. Якщо дитині більше 14-и років, то також потрібен паспорт з ідентифікаційним кодом, – говорить педіатр та заступник головного лікаря Наталя Тимченко.

В принципі, на дітей подаються такі ж документи, як і для дорослих. Після чого дані вносяться в систему, присилається підтверджуючий код і дитина приписана до лікаря.

Моделюємо ситуацію: є люди, які фізично не можуть прийти та підписати декларацію, як їм бути?

Анна Данилюк каже, що в таких людей має бути опікун, який може прийти до лікаря з усіма потрібними документами та укласти договір на місці. Лікар розповідає, що у таких випадках в декларацію вписується не лише номер телефону пацієнта, а ще й опікуна.

– Якщо пацієнт не бере слухавку, ми телефонуємо до особи, яка її доглядає, – пояснює Анна Вікторівна.

Чи може лікар відмовити у підписанні декларації, бо вже набрав достатню кількість пацієнтів?

– У кожного лікаря є своя максимальна кількість пацієнтів, яку може набрати. У сімейного – 1800, педіатра – 900, терапевта – 2000 декларантів. Якщо звертається більше людей, лікар має право відмовити, – говорить Данилюк. – Але є лікарі, які займають ту чи іншу керівну посаду, наприклад, головний лікар чи заступник. Вони також паралельно набирають пацієнтів. При цьому враховують навантаження і обов’язки за основним місцем роботи, тому самі визначають, з якою кількістю пацієнтів можуть укласти декларації, – продовжує Анна Вікторівна.

Термін дії декларації – до 2021 року. Далі він продовжуватиметься автоматично, якщо тільки пацієнт не уклав договір з іншим лікарем.

На даний момент, доки заклад не уклав договір з Національною службою здоров'я, отримуватимемо фінансування за принципом медичної субвенції.

– А ось коли ми укладемо цей договір, тоді отримуватимемо кошти за двома механізмами. За базовим тарифом 370 грн. на людину на рік із застосуванням вікових коефіцієнтів – за пацієнтів, які підписали декларації. Додатково «первинка» отримає по 240 грн. за пацієнтів, які проживають на території обслуговування закладу, але ще не підписали декларацію про вибір лікаря. Тобто до кінця 2018 року держава продовжує оплачувати медичне обслуговування усіх пацієнтів.

Головний лікар та заступник переконують, що зарплата лікаря не залежить від кількості підписаних декларацій. Кошти будуть іти на розвиток та матеріальне оснащення медичного закладу.

– Пацієнти зможуть безкоштовно потрапити на консультацію до профільного спеціаліста, якщо їх направить сімейний лікар, – говорить Данилюк. – Декларація потрібна для того, щоб людина могла отримати безкоштовну медичну допомогу.

Зауважимо, під час колегії Черкаської ОДА заступник голови облдержадміністрації Сергій Овчаренко повідомив, що ще досі не розпочалася кампанія із підписання декларацій у Мокрокалигірській ОТГ та Лисянському районі. Менше 10% підписали декларації у Тальнівському і Катеринопільському районах.

Галина РАДЧЕНКО

Читайте також: У Тальному змушені тратити сили, щоб подолати депутатську бездіяльність