^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
05.07.2018 16:12
567 переглядів
0 коментарів
Громадськість Звенигородки не довіряє голові РДА

Зниження рівня води та забруднення річки Гнилий Тікич викликає глибоке занепокоєння жителів Звенигородки. Останньою ж краплею, що переповнила чашу терпіння громадськості, стала діяльність у селі Мурзинцях, що належить до Неморозької сільської ради, ТОВ «Рулонні газони» з Дніпропетровщини, яке використовує водні ресурси Тікича для поливу вирощуваної газонної трави. Щодоби підприємство викачувало з річки майже 1300 кубометрів води, що значно більше, аніж подається користувачам міста комунальним підприємством «Водопостачання та водовідведення Звенигородської міської ради». І це при тому, що річка й без того замулюється та заростає очеретом, а оскільки відбір води здійснюється товариством «Рулонні газони» вище за течією від існуючого міського водозабору, для потреб міста залишається коктейль з бруду та водоростей.

Про це та інші біди головної водної артерії Звенигородщини громадськість міста вже більше року сигналізує у всеможливі владні та правоохоронні структури, проте істотних зрушень поки що видно. Хоч, судячи з численних відповідей, різного роду порушень тут стільки, що ними можна було б ще одну греблю на Тікичі загатити. За браком газетної площі зупинимося лише на деяких з них. Передусім, в листі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 3 вересня 2017 року йшлося, що в ході перевірки «виявлено порушення земельного законодавства при використанні земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності в адмінмежах Неморозької сільської ради поза межами населеного пункту. Зазначена земельна ділянка… надана в постійне користування для ведення фермерського господарства М.О.Недоїдку, самовільно використовується ТОВ «Рулонні газони» для вирощування рулонних газонних трав, що є порушенням Земельного Кодексу України. За вказане правопорушення збиток склав би 90737 гривень (при умові складання матеріалів про адміністративне правопорушення)». Але далі цих слів справа не пішла.

Наприкінці того ж місяця Державна екологічна інспекція у Черкаській області спільно з представниками обласного управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, Звенигородської РДА та Неморозької сільської ради провела повторну позапланову перевірку дотримання ТОВ «Рулонні газони» вимог природоохоронного законодавства. При цьому було знову виявлено цілу низку порушень, в результаті чого, як йшлося у повідомленні інспекції «наразі вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності керівників ТОВ «Рулонні газони» у зв’язку з порушенням вимог природоохоронного законодавства та готуються матеріали (подання) щодо анулювання дозволу на спеціальне водокористування №4КР 822-А ЧРК від 10 жовтня 2016 року у відповідності до вимог п.6 ст. 55 Водного Кодексу».

Наразі не відомо, вживалися чи ні якісь заходи як Державною екологічною інспекцією, так й іншими високоповажними обласними організаціями для наведення порядку на Гнилому Тікичі та його берегах, проте, в ході численних районних зібрань, ініційованих групою місцевих громадських активістів, виявилося, що дозвіл на спеціальне водокористування зайшлим аж з Дніпропетровщини «Рулонним газонам» дано з легкої руки… голови Звенигородської РДА Василя Довбуша. Без місцевої експертної оцінки стану притоку води, стану водопостачання міста, врешті – без погодження з міською радою. І було це у серпні 2016 року, якраз на час проблем з водопостачанням, коли з кранів у жителів Звенигородки замість питної води текла брудна коричнева рідина з специфічним запахом.

Тож дане питання було перенесене на одне з чергових зібрань, що відбулося в районній раді. Досить гостра розмова тривала майже дві години поспіль. І йшлося не тільки про законну чи незаконну діяльність «Рулонних газонів» – багато говорилося й про загальне екологічне неблагополуччя Гнилого Тікича. Знову йшлося про постійний негативний вплив на забезпечення міста питною водою з боку ЗЕА «Новосвіт», що господарює на Гнилому Тікичі. Зокрема, вказувалося, що «Новосвіт» за десять років експлуатації водного дзеркала жодного разу в період водопілля не проводив промивання русла річки при піднятих шлюзах. Більше того, вказували виступаючі, порушуючи вимоги експлуатації і режими роботи водосховищ, власники «Новосвіту» наростили на шандорах металеві щити, що не дозволяє здійснювати передбачений санітарно-екологічний пропуск води. А це, окрім всього іншого, призводить до масового розмноження у водосховищі синьо-зелених водоростей й в кінцевому результаті – до погіршення якості питної води.

Говорили учасники зібрання й про необхідність негайного виконання заходів, намічених районною програмою «Питна вода Звенигородщини на 2009-2020 роки», однак до якогось консенсусу так і не дійшли. Зупинилися на тому, що звіт про виконання цієї програми буде заслухано на наступній сесії районної ради. При цьому малося на увазі, що звіт озвучить сам голова РДА. Проте цю місію Василь Довбуш передоручив керівникові одного з підрозділів райдержадміністрації, який прочитав з папірця узагальнену інформацію. Такий «звіт» пройшов без обговорення, а, отже, й без будь-яких конкретних наміток щодо поліпшення питного водопостачання населення.

Так минуло більш як півроку. З того часу майже нічого не змінилося. Хіба що представники громадськості, не даючи спуску голові райдержадміністрації, повсякчас вимагають від нього конкретних дій, а він намагається сховатися в тінь. Та відкараскатися від відповідальності районному достойникові все ж не вдалося. На вимогу ініціативної групи, очолюваною громадським активістом Юрієм Сікалом, питання «Про звіт голови РДА щодо вжитих заходів з вирішення проблеми якості та рівня води річки Гнилий Тікич в розрізі наслідків, спричинених наданим районною державною адміністрацією погодженням на забір води ТОВ «Рулонні газони» із Дніпропетровська» було внесено в порядок денний сесії районної ради, що відбулася нещодавно. Проте в ході обговорення депутатський загал не знайшов переконливими наведені головою РДА аргументи та не підтримав його звіт, а громадські активісти та окремі депутати районної ради взагалі висловили пропозицію винести на наступну сесію питання про недовіру Василеві Довбушу.

Михайло НЕЧАЙ

Читайте також: Вернути до тями голову Звенигородської РДА депутати просять очільника області