^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
20.05.2018 23:00
527 переглядів
0 коментарів
Звалище за Тальним: чим воно досі загрожує?

Хоч офіційно стверджувалося, що «Комунальник» тимчасово зупинив його роботу для фундаментальних ремонтних робіт, насправді варто під’їхати до полігону і на власні очі переконатися – а нічого там фундаментально не виконують. І навряд чи невдовзі розпочнуть. Більше шансів, що та територія залишиться надовго покинутою, адже вона здуру здана в оренду аж на 49 років!

На таку прикру думку наводять останні факти, які цікаво та занадто часто інтерпретуються не лише на рівні вуличних та базарних чуток, а і в районному офіціозі та в соціальній місцевій мережі. Із сміття та звалища в Тальному деякі вчорашні та позавчорашні діячі надумали робити (чи чворити) велику політику. Спершу вони самі зумисне створили проблему – не можна ж інакше назвати сам прикрий факт, що різко вирішили залишити місто без звалища – і тепер усіма методами намагаються зобразити винною міську раду і відверто на замовлення сіють недовіру до її практичних дій, направлених на усунення породженої вчорашніми колізії.

Так, традиційне звалище зупинилося. В недавній розмові, що мала місце 19 березня, зеленим довелося переконувати голову райради, що то зовсім не означає, ніби там припинилися хімічні та біологічні процеси. Зовсім навпаки, вони достатньо вивчені й тому прогнозовані, і далеко не завжди безпечні. І триватимуть так само біля 49 років, тобто до кінця строку оренди, а то й трохи довше.

На місцях отримати детальні наукові пояснення, звісна річ, виявилося складненько. Зеленим для того довелося звертатися до європейських спеціалістів. Це не так уже й важко – все наведене нижче при першому бажанні можна прочитати на офіційних сайтах. Інша справа, що до «Зеленого світу» ніхто такого бажання не проявляв.

Так ось, за даними британського аналітичного центру Frost&Sullivan, в несортованому смітті (а до появи «Екоклінера» в нас його ніколи не сортували) побутове сміття містить біля 22 відсотків харчових відходів, 16-17 відсотків паперу з картоном, стільки ж скла і 13 відсотків пластику. Решта припадає на інші відходи. На сьогодні в Україні, як і в Росії, до речі, на полігони потрапляє понад 90 відсотків твердих побутових відходів. Переробляється сміття лише біля 4-5 відсотків, ще два відсотки просто спалюють. Вже не діючі звалища продовжують виділяти в довкілля не дуже корисні для здоров’я вуглекислоту, а також метан. Опубліковано дані про дослідження викидів від звалища в с. Кулакове в Підмосков’ї – воно за рік виділяє в повітря 3 мільйони 360 тисяч кубометрів метану, і при цьому частує повітря аміаком і сірководнем. На щастя, людський ніс легко вловлює запах аміаку і сірководню навіть при мізерних, нешкідливих концентраціях і попереджує про небезпеку, а ось метан же без запаху!

Відшукати дані подібних досліджень в Україні не вдається, навіть зі скандальних звалищ під Києвом та Львовом, не кажучи вже про Тальне. Але навряд чи ситуація значно відрізняється. Можете при бажанні самі повторити простий експеримент. Візьміть стару достатньо глибоку посудину з дірявим дном (типу непридатного відра), накрийте ним під деяким кутом ділянку сміття, що гниє, аби отвір опинився на самому верху, заліпіть його скетчем і розворушіть палицею під тим відром. Дайте постояти, віддеріть скетч і одразу піднесіть запалений сірник. І побачите на кілька секунд полум’я, дуже схоже на вогник газової плити. Це горить метан, який вдвічі легший за повітря, і тому неминуче підніметься під самий верх. Нікуди він із звалища не подівся!

За європейськими дослідженнями, хімічна і біологічна діяльність звалища поділяється на чотири фази. В першій фазі бактерії розщеплюють довгі молекулярні ланцюжки харчових та інших біологічні відходів на простіші складові, при цьому вивільняються вуглекислота та азот. Ця фаза триває не довше кількох місяців, поки в шарі відходів не вичерпаються запаси кисню.

Після того настає друга фаза. Вступають у дію так звані анаеробні мікроби, яким кисню не треба. вони зокрема виробляють мурашину кислоту, а також метиловий спирт, тобто денатурат. Середовище звалища стає кислотним. Проби лакмусовим папірцем на тальнівському звалищі зараз ближче до дороги показують так званий водневий показник рН = 5, хіміки називають це середовище сильно кислотним. Що відбувається далі від дороги, перевірити складніше. Під дією вологи, тобто атмосферних опадів, ці сполуки вивільняють азот і фосфор, яких активно споживає цілий ряд бактерій, при цьому виділяють багато вуглекислоти та водню.

Падіння рівня кислотності, стверджують дослідники, означає, що почалася третя фаза, коли окремі види анаеробних бактерій починають формувати ацетатні сполуки. Це якраз тоді створюються сприятливі умови для мікроорганізмів, які виділяють і в значних кількостях отой самий метан.

Як тільки рівень і склад газів, що утворює звалище, стабілізується, це означатиме, що настане найтриваліша четверта фаза, коли виділяються здебільшого приблизно порівну вуглекислий газ і метан. Ця фаза триває приблизно 20 років, проте може затягтися і на довший час до 50 років, її виділень стачить і дітям, і онукам. Згадані вище сполуки є основними, проте далеко не єдиними. Науковці, які дослідили сім звалищ на території Великобританії, виявили у їхніх виділеннях понад 140 різних речовин з грізними назвами, як ось алкан, циклоалкан, сполуки хлору і хлорорганічні з’єднання, в тому числі хлоретилен. Пошукали б англійці у нас, вони б ще не те познаходили б!

Завкафедрою екологічного моніторингу і прогнозування РУДН (існує науковий заклад з такою незвичною абревіатурою) Маріанна Харламова найбільш токсичними складовими викидів називає сірководень та метан, саме вони в значних концентраціях викликають отруєння. Сірководень впізнаєш одразу по запаху, чого не скажеш про деякі інші речовини, в тому числі діоксин, яким в 2004 році отруїли Ющенка. Діоксин, до речі, утворюється при згорянні звалища (на тальнівському час від часу виднівся димок, щось там займається), проте його дія проявляється не одразу, лише через деякий час… В принципі, метан можна збирати і використовувати як паливо чи просто спалювати факелом, технологія такого процесу вже розроблена. Однак при цьому газ треба очищати від сполук сірки, інакше утвориться діоксин і викличе масові отруєння, як це мало місце під полігоном Кучине в Московській області.

Всі наведені вище факти і дослідження дають достатньо підстав для тривоги. Закриття тальнівського звалища, що під нього райадміністрація свого часу нарізала глибочківську землю і передала в оренду на 49 років зовсім не означає, що проблему вичерпано. Навпаки, її лише породжено, а чим все може закінчитися, читайте вище. Особливо коли цей фактор явно використовують з політичною метою, аби підставити підніжку своєму опоненту, а там нехай Тальне хоч задихнеться. Така ведеться генеральна лінія.

Стисло перерахуємо сучасні європейські вимоги до облаштування звалищ. Найкраще ця справа налагоджена в Швеції – там все переробляється, пішли на переробку старі полігони і тепер мають кризу – сміттєпереробним підприємствам не вистачає сировини, змушені купувати її в сусідів. Ну та в Тальне шведи по сміття точно не приїдуть, не той в Україні інвестиційний клімат.

Та ось про вимоги. Звалище має розташовуватися на півметра, а то й більше над рівнем підземних вод. В Тальному воно накрило верхів’я струмка, що впадає в Гірський Тікич нижче заводу МКБ. Ця вимога явно порушена.

Основою звалища має бути глиняна подушка з метр завтовшки. В нашій місцевості для того достатньо було зняти шар чорнозему і скласти його під майбутню рекультивацію, а далі залягає глина, не треба нічого привозити. Однак відходи скидали прямо на чорнозем. Друге порушення.

По основі має бути насипаний 30-сантиметровий шар щебеню, а в ньому прокладені дренажні труби із станцією відкачки. Нічого мудрого – глина не пропустить стоки в підземні горизонти і навпаки, в шарі щебеню рідина швидко знайде дренажні труби, стече по них в місце, де все легко відкачати. Таким чином, основна загроза швидко і легко нейтралізується.

Встановити такі вимоги – це обов’язок місцевої влади не лише перед нинішнім поколінням, а й перед майбутніми. А то заклали нам під боком такий собі реактор канцерогенних речовин, облишили його і заспокоїлися. Ні, власник чи орендар, а ним у тальнівському випадку виступає Тальнівська районна державна адміністрація, зобов’язаний буде виконати такі вимоги, підготувати належне дно, за будь-яких умов встановити станцію відкачки, бо ж процеси на звалищі далеко не закінчені і триватимуть ще десятки років. Не подужаєте, тоді дайте можливість це зробити іншим, тобто припиніть політику довкола смітника, розірвіть договір оренди звалища з «Комунальником», бо ж на вашу територію нікого іншого калачем не заманиш. Нехай прийде той, хто навіть із сміття гроші зробить, такі вже є.

А то і самі себе виставляєте курям на сміх, і все місто підставляєте. Ще й при цьому забавляєтеся політикою. Соромно, пане Клименку!

Валентин ГОРДЄЄВ,

відповідальний секретар ГО «Зелений світ»

Читайте також: Жителі Тальнівщини вимагають зупинити екологічну катастрофу