^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
20.12.2017 10:41
750 переглядів
0 коментарів
Іван Гегедош переймав досвід у Польщі

Нещодавно катеринопільський селищний голова Іван Гегедош та єрківський Леонід Польовий в рамках грантової програми відвідали Польщу. Обоє поїздкою задоволені. Кажуть, що збагатилися європейським досвідом. Про свої важення від поїздки першим нам розповів Іван Тіберійович, а Леонід Олексійович пообіцяв зробити це трохи пізніше.

− Як відомо, це вже Ваша 2-га поїздка до Польщі, де пощастило побувати цього разу?

− Тепер ми відвідали три повіти: Картузький, Вейхеровський та Квідзинський. Усі вони різні й досить багаті. Один живе за рахунок індустріального комплексу, інший за кошти отримані від туризму. І ніхто не скаржиться. Нам є чого повчитися у поляків.

− А саме? Що варто було б перейняти?

− Насамперед, змінювати мислення. Адже в тому, що дехто у Катеринополі викидає сміття у ліс чи на вулицю, не винен ні Президент, ні Верховна Рада. Тому в Польщі чисто, красиво, а в нас − по-різному. Отже, треба бути більш свідомими, більш дбайливо ставитися до навколишнього середовища. Зрозуміти, насамкінець, що наш ДІМ – це не тільки наша хата, а все наше містечко, наша країна. Ми тут господарі, ми тут живемо, і від того, як ми себе поводимо, багато в чому залежить рівень нашого життя. По-друге, у Польщі нема гонитви за матеріальними надмірностями: дорогими машинами, будинками, одягом. Там усе матеріальне на рівні зручностей. Якщо вони є, то цього досить. Зате поляки зосереджені на духовності, дуже бережно ставляться до історичних пам’яток, природних ресурсів, плекають свої традиції, розвивають велотуризм. По-третє, поляки дуже активні. Там величезна кількість громадських організацій, усі вони працюють на покращення життя людей, а їхні проекти фінансуються переважно з бюджету громади. Тобто, якщо громадська організація довела необхідність втілення своїх напрацювань, ідей, то чому ж її не підтримати? Я б хотів, щоб на 2018 рік ми хоча б 1% коштів направили на громадські проекти. Це приблизно 80 тисяч гривень. Сподіваюсь, що і у нас з’являться соціально активні громадяни.

− У чому бачите перспективи розвитку Катеринополя?

− Мені надзвичайно боляче, що в Польщі нас чекають, насамперед, не як туристів, а як дешеву робочу силу. Я проти цього. Проти того, щоб діти росли без батьків, бо ті на заробітках. Потрібно тут створювати робочі місця, сприятливі умови для розвитку малого та середнього бізнесу, влаштовувати "податкові канікули", поки наші місцеві виробники, переробники стануть на ноги. Особисто для мене пріоритетними є екологічний напрямок (утилізація, сортування, переробка сміття) та напрямок упровадження альтернативних видів палива (вітрова, сонячна енергія, вирощування енергетичної верби). Готовий підтримати також тих, хто відкриє цех (хоча б невеликий, на 2-3 робочі місця), де б перебивали зерно на крупу тощо.

− Які культурні уроки винесли з поїздки?

− Цікаве запитання. Їздили у Будинок престарілих. Це не Будинок для престарілих (у нашому розумінні), а Клуб літніх людей, що гуртуються за інтересами. Ті якісь вироби майструють, ті читають, інші прогулюються. Старенькі живуть повноцінним життям. Нам є чому повчитися.

Ще вразило вміння поляків заробляти. У них туристичні зони не тільки там, де є історичні пам’ятки або природні заповідники. Побудували дім вверх ногами – музей. І там реально цікаво. Особливі відчуття. Зрізали найбільшу сосну, зробили з неї стіл чи лаву – музей. І таких туристичних перлин багато.

Були також у музеї Другої світової. Це велетенська споруда, де є все: розгромлені, палаючі квартали, танки, бронетехніка, одна кімната повністю обвішана бирками, що були на ув’язнених євреях, стіна з валіз… Страшно і моторошно. Після відвідин цього музею мимоволі розумієш, що треба зробити все, щоб не допустити більше подібного лиха.

− Отже, є толк у розвитку громад і місцевого самоврядування на прикладі Польщі?

− Звичайно є. Але в нас якось по-особливому сприйняли процес громадоутворення. Якщо у Польщі одна громада налічує, скажімо, 220 тисяч людей, і ще планують укрупнюватись, то наші місцеві громади – 5- 6 тисяч. Але ж чим більша громада – тим більші можливості, потужності. Ймовірно, із часом ми теж до цього прийдемо.

Фото з соціальних мереж

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Аманда Брайтенштайн подарувала бібліотеці англомовні книги, а районна влада – кошти на ремонт читальної зали