^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
11.10.2017 20:44
544 переглядів
0 коментарів
Вони ощасливлюють, а ми винюхуємо

Тальнівський депутат Черкаської обласної ради В. Підгорний, що має за бізнес-партнера депутата Тальнівської міської ради О.Гижка, постійно і систематично створює нестерпні умови для проживання жителям практично половини району. Для цього в їхньому розпорядженні є потужний інструмент - ветсанутильзавод, відомий також під назвою заводу м'ясо-кісткового борошна (ЗМКБ). І отой завод давно не відфільтровує свої відходи, переклавши весь клопіт на легені своїх земляків, виборців Підгорного і Гижка в тому числі.

НЕ так давно це підприємство працювало стабільно, дотримувалося санітарних вимог, очищало свою сировину і викиди, впродовж десятиліть не викликаючи ніяких нарікань. Та відколи керівництво ЗМКБ потрапило до складу депутатського корпусу - пішло-поїхало! Ядучі викиди в повітря дедалі трапляються частіше, а від серпня відбуваються по кілька разів на тиждень.

Особливо дошкуляють вони мешканцям східної околиці Тального - тобто мікрорайону щебзаводу та найвищої частини міста, що включає масив Перемоги. Коли повіє з боку підприємства, запах його перемагає все, проникає у кожну шпарку, не обминаючи своїми ароматами і приміщення санепідемстанції.

Також добряче перепадає селам, що розташовані нижче ЗМКБ. Для кліматичних умов району характерні вітри західного напрямку, і дмухають вони найчастіше, ну таку вже маємо розу вітрів, в бік заколисаної Тарасівки, мальовничого Здобутку, рельєфного Глибочка, спокійного Довгенького, затишної Корсунки,розлогих Кривих Колін і далі, дістаючи аж по той бік Синюхи. Це їм дістається парфумерії більше, ніж іншим, та ще й не час від часу, а регулярно.

Задокументованих фактів про забруднення повітря цим заводом назбиралася вже купа. Під ними стоять підписи Ю. Ярового, Т. Каленчук та ще 17 інших мешканців Глибочка, В. Слободяника, Т. Гончаренко та 8 інших мешканців Кривих Колін, які повідомляли про страшний сморід від ЗМКБ, що оповив село 16 та 17 серпня, 19 мешканців вулиці Перемоги писали по іншому випадку отруєння атмосфери, Ф. Лоцман, Ф. Скалозуб та ще 30 жителів вул. П. Сагайдачного з тих же Кривих Колін підписали цілу петицію, щоб їх не труїли... Заклики впорядкувати очисні споруди ЗМКБ появилися в соціальній мережі Фейсбук, їх своїми мокрими підписами в різний час підтримали Н. Кушенко, М. Василенко, А. Зозуля та інші понад 80 жителів Здобутку.

З громадських організацій першим звернув увагу на реальну загрозу здоров'ю екології в цілому та мешканцям району тальнівський «Зелений світ», коли ще в березні зіткнувся з випадками, як органічні решки з характерним запахом, які має переробляти ветсанутильзавод, насправді валялися під кущами і розтягувалися бездомними собаками. Тоді зелені направили дирекції заводу ось такий лист-вимогу:

Тальнівськомуветсанутильзаводу

ВІДКРИТА ЗАЯВА

Тальнівської районної екологічної організації «Зелений світ»

Тальнівський ветсанзавод наносить значну шкоду населенню району,забруднюючи атмосферу шкідливимивикидами.

Ми вимагаємо:

1.Приймання загиблих тварин проводити не на відкритому майданчику, а у забетоновану траншею.

2.Після прийняття загиблих тварин їх обробляти хімікатами, що припиняють гниття, та негайно накривати плівкою.

3.Навантажувати утиль для переробки не екскаватором, а фронтальним навантажувачем.

4. Облаштувати викиди диму та пари фільтрами з метою потрапляння їх в атмосферу без запаху та шкідливих сполук.

Прийнято одноголосно на зборах громадської організації 17 березня 2016 року.

Голова громадської організації А. К. Ковальов.

Заперечити екологічні вимоги громадської організацій не було чим, адже вони справедливі і цілком конкретні. Що ж, на більше в «Зеленого світу» немає повноважень. Інша справа, що названі вище обранці і не думають прислухатися до голосу громадськості, що переростає в обурення. А не прислухаються, бо ж Підгорний і Гижко відчувають безмежне потурання з боку влади. Насамперед, районної.

Вона, ця влада тобто, переконана, що до їхніх керівних носів від ЗМКБ доноситься щось типу «Шанель» чи «Ланком» або в крайньому разі «Авонь», тобто «А, вонь!» І радіють аж-аж.

Були звернення і до районної влади, як ось з багатостраждального від хімічних атак Глибочка. Цитуємо уривки: «Голові Тальнівської районної ради Любомській В.О., голові Тальнівської РДА Клименку В. П. Ми, жителі с. Глибочка, звертаємося з проблемою, яка турбує нас протягом останніх років. Недалеко від нашого села розташований Тальнівський завод м'ясо-кісткового борошна, керівником якого є Підгорний А. В. Дане підприємство не дотримується санітарних норм..., створює нестерпний ядучий запах, яким дихають, жителі нашої громади. Просимо застосувати заходи до керівництва вказаного заводу щодо встановлення ними сучасних очисних фільтрів та дотриманні санітарних норм...В разі невжиття заходів реагування ми вимушені будемо звернутись у вищестоящі органи державної влади. Ініціативна група». І далі 21 підпис.

Ну якщо і далі нам діяти в такому ж ключі, то неважко передбачити, що саме з того вийде і що ми отримаємо. А отримаємо лише папірець і нічого більше. Наша районна влада вдалася лінькуватою від природи, швидше всього - від жовтеняцького віку, але при цьому вона ще й сама собі страх як подобається, а тому ще й неповоротка до надзвичайності. Депутатську більшість у міській раді очолює згаданий вище Гижко, тому проти самого себе і тим більше проти Підгорного він не піде, тут не тратьте, куме, сили. Голова районної ради В. Любомська, як і раніше, перекине все на комісію без повноважень, де в кращому разі, як два тижні тому влучно підмітив керуючий справами В. Карпук, багато часу потратять на підготовку чергового рішення, не залишивши ані хвилинки на його виконання. Ще й в разі чого прозвітують: бачите, ми ж ось вжили заходів, ухвалили рішення, номер такий-то від такого-то числа, то не котіть на нас бочку... Міг би використати владуголова РДА В. Клименко, але він давним-давно демонструє повну інертність на межі з відвертою апатією до вирішальних справ, тому чекати від нього дієвості - що від моря погоди.

З намірів ініціативної групи на випадок бездіяльності районного керівництва «звернутись у вищестоящі органи державної влади» у тальнівському білому домі не сміялися хіба що тільки кури з розташованої через дорогу «Нашої Ряби», та й то лише тому, що вони вже зарізані. В адміністративному будинку прекрасно знають, що які би не посилали листи й петиції, в Черкаси, в Київ чи навіть до Ради Європи, вони всі до одної повернуться в Тальне до тих, на кого вони й написані і закінчаться фільчиною грамотою чи фіговим листом серед сотень інших, яких контора плодить і підшиває у папки кожного тижня. А ви отримаєте тільки те, що ховається за фіговим листком.

І знаєте, чому? Бо ви наперед обрали позицію прохача. Замість «вимагаємо» лише «ми просимо...» І так далі.

Питається, а навіщо просити те, що належить по закону? Заборонено труїти людей та повітря? Заборонено законом. Можна при цьому послатися на Конституцію, де йдеться про права громадян. Можна і на Кримінальний кодекс, в якому фігурує стаття 241, яка за забруднення повітря речовинами, викидами від промислового та іншого виробництва передбачає адміністративне покарання обсягом від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів чи позбавлення волі на строк до двох років із позбавленням права посідати відповідні посади на такий же строк. Саме отак записано чорним по білому. За повторні порушення відповідальність зростає.

Тому все куди простіше. Ви маєте конкретні факти забруднення атмосфери, є належна стаття в кодексі і знаєте конкретно, хто зіпсував повітря, депутат Підгорний чи іже з ними, то пишіть не прохання. І пишіть не звернення. Одразу складайте акт по факту, задокументуйте все, можете завірити в сільській раді, і передавайте негайно заяву в органи для порушення кримінального провадження. Все інше розійдеться, як кола по воді - принаймні, доки районом керують Клименко з Любомською чи Любомська з Клименком.

Ну так, наївно буде сподіватися,що і в органах одразу і з бадьорим «ура» візьмуться за порушників екологічного законодавства. Швидше всього, не одразу. Можуть вимагати цифру з точністю до копійки, на яку суму завдано збитків. Або інше - проявлять прискіпливість, чи й справді викиди зашкодили здоров'ю заявників? А може, скажуть, від них ви лише розквітли, як китайська рожа на гнойовищі... Тому факти, коли конкретним людям від парфумів ЗМКБ довелося звертатися за медичною допомогою, а вони дійсно мають місце, на додачу до вашого акту не зашкодять. Навіть навпаки, заженуть винуватців з мандатами в куток.

І будьте готові до того, що й після цього варитимуть воду, а за іменитих порушників не візьмуться. Що ж, тоді настане черга писати заяву в суд про службову бездіяльність діячів при погонах. Тальнівський суд не раз уже розглядав такі справи і приймав ухвали на користь заявників, відповідно із неприємностями по службовій лінії для прокурорів.

Шлях може виявитися не дуже простим, але іншого просто не існує. Доки парфумери шкурою і гаманцем не відчують, що їх у спокої не залишать, вони налагодженням фільтрів та очисного устаткування займатися не почнуть.

І не чекайте, що про вас подбають Любомська чи Клименко. Чи депутат Підгорний. Чи тим більше, дуже балакучий депутат Гижко. До речі, його фото появилося в мережі практично одночасно із черговим смородом у повітрі від ветсанутильзаводу. Він на ньому виглядить щасливим і задоволеним.

А ви, виборці і ваші діти, нюхайте!

Валентин ГОРДЄЄВ,

член Тальнівської екологічної ГО «Зелений світ».

(«ПОЛЕ ЧЕСТІ» ВІД 5 ЖОВТНЯ 2017 Р.)

Читайте також: На в’їзді в Тальне смердить від курячого посліду