^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
03.10.2017 9:38
343 переглядів
0 коментарів
Чи вистоять сільські школи супроти штормів сучасного світу?

30 вересня в Гуляйполі Катеринопільського району відзначали 50 років школі. Дата безперечно ювілейна. Однак Михайло Наєнко, відомий земляк, учений, літератор, вважає, що історія освіти в його рідному селі сягає куди глибше ─ щонайменше років на чотириста у давнину.

"Про це Гуляйполе (Черкащина), ─ пише Михайло Кузьмович на своїй сторінці у "Фейсбук", ─ з 1654 року збереглося таке свідчення: "Город Гуляйполе: отаман 1, есаул 1, казаков 95, мещан 41". Це лише чоловіча половина городських жителів. Разом із жінками та дітьми в Гуляйполі триста років тому було близько тисячі населення. Церкву мали під соломою, а при церкві ─ обов'язкова Церковно-приходська школа. Вона містилася в пристосованому приміщенні, у ХІХ столітті була збудована двокласна будівля, за радянських часів школа-семирічка містилася у відібраному в церкви добротному приміщенні (розбив і спалив німецький снаряд у 1944 -му), а в 1967 році за ініціативи голови колгоспу Петра Білоуса та голови сільради Василя Піщаного збудоване сучасне приміщення. Отже, нашій школі близько 400 років ".

Для відзначення шкільної річниці у Гуляйполі зібралися випускники різних років та районне керівництво ─ заступник голови адміністрації Володимир Коваленко і завідувач відділу освіти Ірина Міненко. Вчителі та учні школи підготували велику концертно-вітальну програму, а священик місцевої (Дмитрівської) церкви Київського патріархату отець Іван (Юрків) відслужив богослужіння.

Насамкінець, вітаючи гуляйпільців зі святом, Михайло Кузьмович висловив побоювання, що безперервна 400-літня освітня традиція, дякуючи сучасним реаліям, може перерватись: "Моє Гуляйполе ще не вигибає, як у класика, але потерпає. І не тому, що майже висохли криниці (почали налагоджувати занедбаний водогін), а тому, що неувага до духовності зможе призвести до закриття шкіл у половини України (діток у селах стає дедалі менше) ".

"Слава освіті, старанним учням і вчителям-подвижникам!" ─ підсумував літератор.

Нагадаємо, що церкву Київського патріархату у Гуляйполі відкрито минулого року на храмове свято за фінансової підтримки уродженця села – Михайла Наєнка.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: "Цей храм стане для всіх нас школою''