^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
21.04.2017 18:58
2082 переглядів
0 коментарів
''Його поезія – натягнута струна, що обірвалась в середині слова...''

Учениця Лисянського НВК Юлія Савінова взяла участь у п’ятому всеукраїнському конкурсі «Непізнана історія мого краю», і стала його фіналісткою.

Визначення кращих робіт, а їх на розгляд конкурсної комісії надійшло триста, та нагородження переможців відбулося 8 квітня у Львові.

- Свою роботу я назвала «Його поезія – натягнута струна, що обірвалась в середині слова», присвятивши її трагічній долі молодого поета з Верещак Івана Маловічка, репресованого в 30-их роках, - розповіла Юля.

– Про нього сьогодні майже нічого не відомо, хоча свого часу талантом поета і прозаїка з Лисянщини захоплювались, у віці 25 років прийняли до Спілки письменників України.

Я буквально по крупинці збирала відомості про нашого земляка. Зверталася до Лисянського історичного музею, краєзнавця Михайла Лавреги з Почапинець.

Від нього, зокрема, дізналася, що Іван Маловічко народився на хуторі Ольговичі, якого вже й сліду немає. Він мав двох братів, після семирічки закінчив Одеський кінотехнікум, а потім переїхав до Харкова, де опублікував першу свою поему «Шефи». Там же він долучився до модної тоді літературної течії- футуризму, яка йшла в розріз з існуючими мовними і поетичними нормами.

Цікаво, що Іван Маловічко у Харкові жив у будинку, який називали «Слово», бо його сусідами були відомі українські літератори Михайло Яловий, Микола Хвильовий, Олесь Досвітній, Остап Вишня…

Незабаром цей будинок назвуть «Крематорієм», бо всі його мешканці потрапили під репресивний сталінський каток.

21 вересня 1937 року арештували й Маловічка, як «активного учасника антирадянської націоналістичної організації». 26 листопада цього ж року його розстріляли. Поету було всього 28 років…

Смерть Івана довго приховували від його родини: дружині видали довідку, що її чоловік помер від запалення легень у 1942 році. 15 березня 1957 року Іван Маловічко був реабілітований.

Олександр ЩЕРБАТЮК